‘Hayvanlara karşı acımasız olan iyi bir insan olamaz’

0
243

Canlı Hayatını İyileştirme Derneği Başkanı Dr. Ufuk Tekbaş, Dünya Sokak Hayvanları Günü nedeniyle yaptığı açıklamada sokaktaki dostlarımızın sadece bir gün değil, her gün hatırlanması gerektiğini belirtti.
Hayvanlar için bir farkındalık günü olan 4 Nisan’ın, onlara her zaman değer verilmesi gerektiği konusunda bilinçlenmemiz açısından önemli olduğuna dikkat çeken Canlı Hayatını İyileştirme Derneği Başkanı Dr. Ufuk Tekbaş, “Hayvansever bir insanın suç işleme oranı çok düşüktür. Bu nedenle birçok ülke bu bilinçte olup, çocuk yaşta hayvan sevgisi kazandırma politikası benimsemiştir. Kuşkusuz ki hepimiz; bitkiler, ağaçlar, hayvanlar, su, toprak gibi doğanın ayrılmaz birer parçasıyız, ancak bazen sadece kendi varlığımızı ve kendi gereksinimlerimizi düşünerek, diğer canlı yaşamını yok sayarak, görmezden gelerek, onların da gereksinimleri olduğunu ve bu gereksinimleri giderebilmek için insana ihtiyaç duyulduğunu unutarak yaşıyoruz. Her yıl 4 Nisan, sayıları 600 milyona ulaştığı tahmin edilen sokak hayvanlarının durumuna dikkat çekmek için ‘Dünya Sokak Hayvanları Günü’ olarak kutlanıyor. 33 ülkede kutlanan bugünü her güne yaymak gerekir” dedi.
Sokak hayvanlarının yardıma muhtaç, sahipsiz ve aç olduklarının unutulmaması gerektiğini dile getiren Canlı Hayatını İyileştirme Derneği Başkanı Dr. Ufuk Tekbaş, insanların bilinçlenerek, sokaktaki dostlarımız için en iyi şartları sağlamak gibi bir sorumluluğu olduğunu ifade etti. Dr. Tekbaş şöyle konuştu:
“Bugün farkındalık günü. Sokaklarda yaşayan dostlarımızı unutmayalım ve bu işe kendi sokağımızdan başlayalım. Herkesin gözünü sokaklardaki mama ve su kaplarına alıştıralım. Herkese bunun vicdani bir görev olduğunu öğretelim. Her şeyden önce ‘satın alma sahiplen’ felsefesini benimseyelim. Gidip barınaklardan bir can sahiplenelim, ya da sokaktaki hayvanları besleyip, başlarını okşayalım.”
Gaziantep’te bir grup gönüllü tarafından kurulan Gaziantep Canlı Hayatı İyileştirme Derneği olarak, sokak hayvanlarına hiçbir kar amacı gütmeden şefkat eli uzattıklarını, onların beslenme ve tedavi ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirten Dr. Ufuk Tekbaş, “Unutmayalım, dünya yalnız biz insanoğlunun değil, tüm canlıların ortak evidir. Biz dernek olarak sadece Gaziantep değil, Türkiye’nin çeşitli illerinden hatta Suriye’den getirilen yaralı canlara kucak açıyoruz. Ancak bu konuda ne yazık ki yeterli gönüllü yok. Birlikten kuvvet doğar, el ele verip, daha fazla cana ulaşmamız için desteğe ihtiyacımız var. Bu nedenle herkesi daha fazla sokak hayvanlarına ulaşabilmek ve onlara yardımcı olabilmek için derneğimize davet ediyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here