Hemşireler haklarını iyi bilmeli

0
1024

Türkiye MS Derneği Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Ulaş Sayğıdar, Gaziantep’te gerçekleştirilen Multipl Skleroz Hemşire Sempozyumunda hasta hakları, hemşirelerin hukuksal sınırları ve yükümlülükleri ile ilgili bir sunum yaptı.
MS hastalığının 2013 yılındaki değişiklikle malulen emeklilik yönetmenliğine girdiğine dikkat çeken avukat Ulaş Sayğıdar, “Hastaların, hasta hakları, sosyal güvenlik mevzuatı ve iş hukukuyla ilgili konularda sağlık çalışanlarından beklentileri ve talepleri olabilmektedir. Sağlık çalışanlarının bu tür sorulara hazırlıklı olmaları gerekmektedir” dedi.
Multipl Skleroz (MS) hastalarına özgü mevzuat ve uygulamalarla ilgili hemşirelere hukuki bilgiler veren Av. Sayğıdar, ayrıca hemşirelerin hukuki, cezai ve disiplin sorumluluğuyla ilgili karşılaşabilecekleri durumlarda yapılması gerekenler konusunda açıklamalarda bulundu.
Divan Otel’de düzenlenen sempozyumun gayet verimli geçtiğini ifade eden Ulaş Sayğıdar, şöyle devam etti:
“Sempozyumumuz son derece başarılı ve verimli geçti. Sempozyumda yaptığım sunumun ardından hemşirelerden çok sayıda soru geldi. Sağlık çalışanlarının hukuksal korumaya yönelik ciddi talep ve merakının olduğunu gözlemledim. Sağlık çalışanları, görevlerini yaparken disiplin sorunları, cezai sorumluluk ve tazminat sorumluluğu anlamında birçok sorunla karşılaşmaktadır. Hemşirelerin haklarını ve sorumluluklarını iyi bilmesi gerekmektedir. Hukuki bir durumda doğru bilgiye sahip olmaları ve doğru adımlar atmaları kendilerinin yararına olacaktır. Böylesine güzel bir sempozyumun Gaziantep’te düzenlenmesinden dolayı organizasyon komitesine teşekkür ederim.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here