Her evlilik kendine özgü ve özeldir

0
250

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda Evlilik Öncesi Eğitmeni Tuğba Uçar tarafından “Evlilik Öncesi Eğitim ve İnsan İlişkileri Yönetimi” konferansı verildi.
GAÜN Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü ile Gaziantep Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen konferansta Evlilik Öncesi Eğitmeni Uçar, “Her evlilik kendine özgü ve özeldir. Asla evliliğinizi başkalarının evlilikleriyle kıyaslamayın. Kendi ilişkinize odaklanın. İlişkinizin neden farklı ve özel olduğunu düşünün ve olumlu yönlerine sahip çıkın” tavsiyelerinde bulundu.
SEVGİ EMEK İSTER
“Sağlıklı toplumun temelini sağlıklı aile oluşturur” diyen Uçar, sağlıklı ailenin ise gücünü sağlıklı bir karı koca ilişkisinden aldığını vurgulayarak, “Hayatta her şey gibi mutlu olmak da çaba ister. Mutlu anne babalar mutlu çocuklar yetiştirir. Mutluluk, sağlıklı ve doyurucu etkileşim sonucunda varılan bir noktadır. Sevgi emek ister. Sevgi, insanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten en önemli duygudur. Sevgiyi hissetmek yetmez. Onu göstermek, ona emek vermek gerekir” diye konuştu.
İLETİŞİMİN EN TEMEL NOKTASI: SEVGİ
Mutlu bir evliliğin önündeki bazı engelleri de katılımcılarla paylaşan Uçar, bu engellerin bencillik, aile ve çevre baskısı, evlilikten gerçek dışı beklentiler, küskünlükleri uzatmak, aile içi şiddet, birlikte yeterince zaman geçirmemek, sürekli suçlayıcı ve eleştirici tavırlar içerisinde olmak olduğunu belirtti. Uçar, sözlerini şöyle tamamladı: “Tartışmalar esnasında eşinizin hislerine dikkat etmeyi öğrenin. Başarılı bir iletişimin en temel noktasının sevgi olduğunu unutmayın Ailenizin kıymetini bildiğinizde ve sevginizi esirgemediğinizde, sorunlarınız büyümeden kendiliğinden çözülecektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here