Her türlü cerrahi operasyonda anestezi çok önemli

0
1190

Gaziantep Özel Anka Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Ali Şeker, her türlü cerrahi girişimin, vücudun tüm dengesinin fizyolojik sınırlar içinde tutularak yapılabilmesi açısından anestezinin önemli olduğuna dikkat çekti.
Anestezinin, hastanın ameliyat sürecini güvenli geçirmesine olanak sağladığını söyleyen Dr. Şeker, 16 Ekim Dünya Anestezi Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:
“Ameliyatlar yaklaşık 150 yıldır anestezi ile yapılmaktadır ve ameliyat tekniklerinin gelişmesi anesteziyolojideki gelişmeler ile birlikte olmuştur. Dünyada modern anlamda  ilk anestezi bir hastaya 16 Ekim 1946 tarihinde Amerika’da Dr. John Collins Waren tarafından Gilbert Abbott isimli işçiye uygulanmıştır. Anestezi; anestezist tarafından uygulanan bir işlem olup, ameliyat öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere, ameliyat süresince hastanın ağrı duymamasını, yapılan girişime tahammülünü, ameliyattan sonra süreci hatırlamamasını ve konforunu sağlamak üzere geliştirilmiş bir dizi tıbbi uygulamanın adıdır. Anestezi, kelime anlamı olarak ‘Hissizlik, duyusuzluk’ demektir. Bundan dolayı, ameliyatlar hasta için ağrısız ve hatırlanmayan işlemlerdir. Ancak, güvenle ameliyat olabilmeniz için duyunun ortadan kaldırılması gerekli olmakla birlikte, yeterli değildir. Ameliyat sırasında, solunum, dolaşım gibi yaşamsal işlevleriniz de kontrol altında tutulmalıdır. Bu nedenle anestezi uzmanı sizin her bakımdan koruyucunuzdur. Anestezi uzmanları ameliyat öncesi hastayı muayene eder, ameliyat için en uygun anestezi yöntemine karar verir ve hastanın ameliyata ameliyata hazır duruma gelmesini sağlar.”
Anestezi uygulamalarının bir ekip işi olduğunu vurgulayan Dr. Şeker, “Bu ekip içerisinde anestezi uzmanı, teknikeri ve teknisyeni bulunur. Bu sağlık çalışanları hastanelerin ameliyathanelerinin, yoğun bakım ünitelerinin, acil servislerinin devamlı elamanlarıdır” diye konuştu.

ANESTEZİDE 3 YÖNTEM
Genel, bölgesel ve lokal olmak üzere 3 çeşit anestezi yöntemi olduğunu söyleyen Özel Gaziantep Anka Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Ali Şeker, “Hastaları ameliyat öncesinde ayrıntılı olarak değerlendiririz. Böylece hastaya uygulayacağımız anestezi yöntemine ve hangi ilaçları kullanacağımıza karar veririz” dedi
Uzman Dr. Şeker; anestezi yöntemleri hakkında şu bilgileri verdi:
“Genel anestezi, yaşamsal fonksiyonlarda bir değişiklik olmasına izin verilmeden kontrollü, geçici bilinç kaybı ve derin uyku halidir. Hastanın anestezi altında bilincinin tam kapalı ve şuursuz olduğu için hasta, ameliyat süresince hiçbir şey hatırlamaz ve hissetmez. Hastanın hayati fonksiyonları anestezi doktoruna emanettir. Bölgesel anestezide ise; vücudun sadece ameliyat edilecek kısmı uyuşturularak yapılır. Operasyonun yerine göre bir iğne yardımıyla ilaç verilerek vücudun belirli bir bölgesi uyuşturulur. Bölgesel anestezi diye adlandırdığımız bu uygulamaların epidural anestezi, spinal anestezi, bölgesel sinir blokları gibi çeşitleri vardır. Operasyonun yerine göre bir iğne yardımıyla ilaç verilerek vücudun belirli bir bölgesi uyuşturulur. Lokal anestezi ise; küçük cerrahi girişimlerde sadece girişimin yapıldığı bölgenin uyuşturulması ile gerçekleştirilir. Bölgesel ve lokal anestezide uygulanırken hasta uyanıktır ve bilinci yerindedir”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here