İhracat Haftası etkinlikleri, GAİB’te başladı

0
336

Türkiye’nin gelişmesi ve büyümesi için ihracatın önemli rol oynadığını ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz Gaziantep’te ihracat kültürünün geliştiğini ve dünyada yaşanan birçok olumsuzluklar ve küresel krize rağmen bölge ihracatının giderek arttığını söyledi. 
Türkiye İhracat Haftası etkinlikleri kapsamında Ekonomi Bakanlığı, TİM ve GAİB işbirliğiyle gerçekleştirilen seminerlerde ihracatçıya sağlanan devlet destekleri ve teşvikler ile Türkiye Ticaret Merkezleri hakkında detaylı bilgiler verildi. Bu yıl ilki kutlanan ve geleneksel olarak her yıl kutlanacak olan ihracat haftasının ihracatçıların birçok konuda bilgilendirileceğini açıklayan GÜİB Koordinatör Başkan Türkiye’nin büyümesi ve gelişmesi için ihracatın arttırılması yönündeki bütün çalışmaları desteklediklerini ifade etti. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Uzmanı İsmail Bozdemir İhracata Yönelik Devlet Destekler konusunu, TİM Anonim Şirketi uzmanı Mert Yavuz Türk Ticaret Merkezleri Türk Eximbank Gaziantep Şubesi Müdür Yardımcısı Murat Daşkıran Eximbank İhracatın Finansmanı Eski Gümrük Başmüfettişi Yücel Karadiş ise Yetkilendirilmiş Yükümlülük Statüsü konularında katılımcıları aydınlattı. Seminerlere GAİB Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri de katılarak konuşmacıları ilgiyle takip etti.
GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz ihracatçıların gerek uygulamalar gerekse mevzuat alanındaki değişiklikler ve yenilikleri de yakından takip edebilmeleri için GAİB’in üyelerini sürekli bilgilendirdiğini, ihracatçıların ihtiyaç duydukları yetişmiş ara eleman konusunda da önemli adımlar atıldığını, çalışanların bilinçlendirilmesi ve gündemi yakından takip edebilmeleri için çalışmalar yürüttüğünü belirtti. 

Türkiye İhracat Haftasının farklı etkinliklerle kutlanmaya devam edeceğini de sözlerine ekleyen GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, gerek UR-GE gerekse diğer devlet desteklerinin ülkenin tanıtımı yanında yeni pazarlar bulunmasında önemli roller oynadığını GAİB bünyesinde faaliyet gösteren ihracatçı birliklerinden birçok kafilenin dünyanın birçok ülkesinde çalışmalar yürüterek mevcut pazarların korunması ve geliştirilmesi, yeni pazarların bulunması ve gelişen teknolojiyle ihracatın kolaylaştırılması yönünde yoğun çalışmalar yürütüldüğünü de sözlerine ekledi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here