İKA’nın desteklediği proje, Türkiye’ye örnek oldu

0
456

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA)’nın Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında desteklenen Merkezi Biyogaz Tesisi Projesi, Türkiye’ye örnek oldu.  

İpekyolu Kalkınma Ajansı Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında desteklenen ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Merkezi Biyogaz Tesisi Projesi Sürdürülebilirlik Akademisi’nin düzenlediği Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde en iyi proje ödülünü kazandı.

Toplam bütçesi 13.5 milyon lira olan projenin 9 milyon lirası, İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklendi. Yapım süreci yaklaşık 12 ay sürecek olan Biyogaz Tesisi projesi ile çevresel problemlerin çözüme kavuşturulması beklenmekte, üretilecek yenilenebilir enerjiyle Gaziantep’te sürdürülebilir enerji yönetimi modellerine bir örnek teşkil etmesi, şehirde sera gazı emisyonlarının azaltılmasına katkı sağlanması, toprak verimliliğinin arttırılması ve temiz su kaynaklarının kirlenmesinin önüne geçilmesi hedeflendiği belirtildi. Ayrıca, olumsuz çevresel etkileri ortadan kaldırılarak oluşturulacak hayvancılık modeli ile bölgede hayvancılık yatırımları cazip hale geleceği beklenen projeyle, hayvansal atıkların organik gübreye dönüştürülerek milli ekonomiye katma değer sağlanması ve atığın zararlı çevresel etkilerinin ortadan kaldırılması sağlanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here