İki gazinin buluşmasının 85’inci yıldönümü kutlu olsun

0
206

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gazi Mustafa Kemal Ataktürk’ün kente gelişinin 85’inci yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Vali Yerlikaya devrin en büyük ordularıyla saldıran emperyalizmi hüsrana uğratarak eşsiz bir destan yazan Gazi şehrin, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’ine kavuşmasının 85’inci yıldönümünün çok değerli bir gün olduğunu söyledi. Ali Yerlikaya, şunları kaydetti:
“Anteplilerin milli mücadele sırasında yazdığı bu kahramanlık destanını yakinen bilen ve bu mücadeleyi takdir eden büyük önder, 85 yıl önce bugün teşrifleriyle şehrimizi onurlandırmışlardır. Bundan 96 yıl önce Gazi Şehrimizin kahramanları kendi destanlarını yazarak, ‘Gazilik’ övgüsüne mazhar olmuş ve en büyük miras olarak bu şehri bize miras bırakmışlardır. Anadolu’da Milli Mücadelenin başlamasına da öncülük eden bu destansı direniş, hiçbir yardım ve destek almadan yapılan en büyük savunma olarak dünya tarihine geçmiştir. Şehrimizin bu kahramanlığı, TBMM tarafından 8 Şubat 1921’de tarihte ilk kez bir şehre namzet olarak Gazilik unvanıyla taçlandırılmıştır. Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu kahramanlığı ‘Ben Gazianteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki onlar Antep’i değil tüm Türkiye’yi kurtardılar” iltifatlarıyla takdir etmişlerdir. Milletçe, çağdaş ve kalkınmış ülkeler arasında yerimizi almak ve dünyada söz sahibi olabilmek için Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesine ilk günkü heyecanla sahip çıkmalı ve bu inancı ilelebet sürdürmeliyiz. Kurtuluş Savaşında verdiği destansı mücadeleyle hürriyet ateşinin dalga dalga yayılmasını sağlayan Gaziantep, o günden bu güne kadar kalkınma yolunda Anadolu’muzun birçok kentine model ve rehber oluyor. İnanıyorum ki Gazi Şehrin gazi torunları üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirecek, elde ettikleri başarıları daima yineleyecek, tarihinden aldığı güçle 80 kardeş ilimize örnek olmaya devam edeceklerdir. Bu düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, ülkemizin bekası uğrunda şehadete eren aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, iki gazinin buluşmalarının 85’inci yıldönümünü gönülden kutluyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here