İlk sınav inşaat boyacıları için yapıldı

0
271

Gaziantep Ticaret Odası Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi (GTO DESTEK MYM) ilk sınavını inşaat boyacısı sektörüne yönelik olarak gerçekleştirdi.
GTO Destek MYM’nin 25Aralık Küçük Sanayi Sitesindeki Sınav Merkezinde gerçekleştirilen İnşaat Boyacısı Seviye 3 sınavında, ustalar Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için ter döktü. Başarılı olan adaylara belgeleri önümüzdeki günlerde verilecek.
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, son tebliğlerle belirlenen 81 meslek grubu içerisinde yer alan inşaat sektörünün hemen hemen tüm alanlarında sınav ve belgelendirme yapma yetkisinin GTO MYM tarafından alındığını belirtti.
Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, İnşaat sektöründeki mesleki yeterlilik sınavlarının, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş ve Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite olmuş Gaziantep Ticaret Odası Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi (GTO DESTEK MYM) tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.
Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan işçileri firmalarında çalıştıran firma yetkililerine cezai uygulamaların 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile başladığını belirten GTO Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İnşaat, alüminyum kaynakçısı,CNC programcısı, çelik kaynakçısı, kaynak operatörü, makine bakımcı, metal saç işlemeci, otomotiv mekanikçisi, otomotiv montajcısı, plastik kaynakçısı gibi imalat sanayinin omurgasını oluşturan meslek dalları başta olmak üzere tehlikeli ve çok tehlikeli sektörlerde bu belgeyi bulundurma zorunluluğu var. 2018 yılı Ocak ayından itibaren yeterlilik belgesi olmayanlar, bu iş kollarında çalıştırılamayacak.Bunun için biz de Gaziantep Ticaret Odası olarak üyelerimizin talepleri doğrultusunda İnşaat alanında mesleki yeterlilik sınavları gerçekleştiriyoruz. Teorik ve uygulamalı olarak yapılan sınavlarda başarılı olan adaylarımız,Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanıyorlar”
Hıdıroğlu, “Son derece titiz bir şekilde gerçekleştirilen sınavda başarılı olan arkadaşlarımızın, nitelikli üretime daha fazla katkı sağlayacağına inanıyorum. Ayrıca, sınavlarda başarılı olanların 2019 yılı sonuna kadar kadar belge masrafı ile sınav ücretinin tamamı işsizlik sigortası fonundan karşılanacak” şeklinde konuştu.
Belgesiz çalışan her işçi için 500 TL idari para cezası olduğunu vurgulayan Hıdıroğlu, Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu olan iş kollarında, denetimlerin iş müfettişleri tarafından yapılacağını ve kanuna göre belgesiz çalışan her bir çalışan için işverene idari para cezası kesileceğini, bu meslek kollarında istihdam oluşturan sanayicilerin, çalışanlarına belgeyi almaları gerektiğini, bu noktada İnşaat ile ilgili belge almak isteyenlerin GTO Mesleki Yeterlilik Merkezi’ne başvurmalarının yeterli olacağını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here