İngiliz Büyükelçi’den önemli açıklamalar

0
321

İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi Richard Moore, ülkesi tarafından Suriye’de yerel halkın polis gücü kurması için geliştirilen yardım projesine sağlanan ödeneğin, cihatçı örgütlerin eline geçtiği iddiasıyla durdurmasına ilişkin, “Bu inceleme sonucunun ne olacağını bilmiyorum fakat kesinlikle bunu inceleyeceğiz” dedi.  
İngiliz Büyükelçi Richard Moore, Türkiye’deki 4 yıllık görev süresinin sona ermesi nedeniyle Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya’ya veda ziyaretinde bulundu. Vali Yerlikaya ile basına kapalı görüşen Moore, 2 hafta sonra Londra’ya döneceğini söyledi.
Sınır illeri Gaziantep ve Kilis’in Suriyeli sığınmacılara ev sahipliği konusunda önemli rol üstlendiğini ifade eden Richard Moore, “Özellikle Türkiye hükümeti, hatta en önemlisi Türk halkının cömertliğini ve misafirperverliğini tanımak istedim. Çünkü gerçekten bu 4-5 sene Türkiye büyük bir yük taşıdı. Biz üzerimize düşen görevimizi yapmaya devam ediyoruz, bağış fonu veren ülkelerin ikincisiyiz. Bu konularda Sayın Belediye Başkanı ve Sayın Vali ile çok samimi bir görüş alışverişi yaptık. Bu nedenle buraya geldim” diye konuştu.  Vali Yerlikaya, Türkiye’deki görev süresini tamamlayan Moore’un görev süresi boyunca göstermiş olduğu yakın işbirliğinden dolayı teşekkür etti ve yeni görevinde kendisine başarılar dileyerek, Gaziantep’i fotoğraflarla anlatan “Işığın Şehri” isimli kitabını hediye etti.
Moore, görüşme sonrasında gazetecilerin soruları üzerine; ülkesinin, Suriye’de yerel halkın polis gücü kurması için geliştirilen yardım projesine sağladığı ödeneği, cihatçı örgütlerin eline geçtiği iddiasıyla durdurmasına ilişkin soruya ise “Bu konuda bu tip iddialar söylenirse, biz o zaman ciddiye alıyoruz. Bu nedenle eminim ki bu konuyu inceleyeceğiz. Bu inceleme sonucunun ne olacağını bilmiyorum fakat kesinlikle bunu inceleyeceğiz” yanıtını verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here