Irak’a ihracat sorunları konuşuldu

0
285

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohum ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (GAİB) Başkanı Mahsum Altunkaya, Ekonomi Bakanlığı Ürün Güvenliği Denetimi Genel Müdürü Zafer Soylu ve bakanlık dış ticaret uzmanlarının katılımları ile ‘Irak’a İhracatta Yaşanan Sorunlar’ konulu toplantı, GAİB’te gerçekleştirildi.
Güneydoğu Anadolu Bölgesinden Irak’a ihracat yapan birlik üyesi firmaların yoğun ilgi gösterdiği toplantıda özel sektör yetkilileri, Bakanlık temsilcileri ile bir araya gelerek sahada yaşanan sorunları ilk ağızdan ilgililere aktarma imkânı buldu. İhracatçılar açısından önemli ve verimli bir toplantı gerçekleştirildiğini ifade eden Başkan Mahsum “Irak hem bölgemiz, hem de ülkemiz ihracatında çok önemli bir rol oynamaktadır. 2017 yılında Hububat Bakliyat Yağlı Tohum ve Mamulleri Sektöründe, Türkiye genelinden en çok ihracat 1,728 milyar dolar olarak Irak’a gerçekleşirken, bölgemizden Irak’a 1,179 milyar dolarlık ihracat yapılmıştır. Irak, bu rakamla sektörel anlamda bölgemizden yapılan ihracatta yüzde 58’lik pay alarak birinci sırada yer almaktadır” dedi.
Başkan Altunkaya, şöyle konuştu: “Irak, Türkiye için büyük ve vazgeçilmez bir pazardır. Türkiye birçok sektörüyle Irak’a büyük ihracatlar gerçekleştirmektedir. Hem sektörümüz hem de ülkemiz ihracatı için bu kadar önem arz eden Irak pazarında, ihracatçılarımız çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Yapılan toplantıda, Türkiye’den Irak’a yapılan ihracatta yaşanan sorunlar, Irak’taki gelişmeler ve gözetim firmaları ile ilgili konular masaya yatırılırken, bu sorunlarla ilgili çözüm önerileri tartışıldı.”
Altunkaya, yapılan toplantının verimli geçtiğini, firmaların yaşadığı sorunları birinci ağızdan Ekonomi Bakanlığı yetkililerine aktarma fırsatı bulduklarını ve yaşanılan sorunların önümüzdeki süreçte çözüme kavuşacağını umduğunu sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here