İş dünyası, 2018’e umutla bakıyor

0
364

Küresel ve jeopolitik gelişmelerin yanı sıra dövizdeki dalgalanmanın Türkiye ekonomik dengelerini olumsuz etkilediği zor bir yılı geride bırakan Türk iş dünyası, 2018’e umutla bakıyor. Türkiye’nin de yer aldığı bölgedeki jeopolitik belirsizliklerin azalmasının ülke ekonomisine olumlu etki yapması bekleniyor.   Güneydoğu Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GÜNSİFED) Başkanı Mesut İşsever, “Türkiye ekonomisi 2018 yılında daha üretken olacak. Ekonomide bu yıl açıklanan rakamlar 2018 yılına umutla bakmamızı sağlıyor” dedi.
İşsever, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde hayata geçirilen istihdam seferberliği ile istihdam oranlarının arttığını, bunun yanında sanayi üretiminde yukarı yönlü bir ivme yakalandığını belirtti.
İşsever; “Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının sübjektif değerlendirmeleri ve döviz kurlarındaki dalgalanmaya rağmen, ülkemiz 2017 yılında büyüme rakamlarında büyük bir başarı elde etti. Üçüncü çeyrekte yüzde 11,1 büyüme oranı ile dünya birincisi olan Türkiye’nin istihdam ve ihracat rakamları arttı. İş dünyası olarak 2018’in daha iyi geçeceği konusunda iyimseriz.
“Enflasyon tek haneye inecek”
İzlenen ekonomi politikaları, yapısal reformlar ve yerli üretimi teşvik edici adımlar büyüme oranlarını güçlendirecek ve enflasyon oranlarını tek haneye indirecektir.
Ülkemiz iç ve dış kaynaklı zorlu bir süreci geride bıraktı. Hükümetin geniş kapsamlı reformları 2018 yılının ilk çeyreğinde hayata geçirecek olması, iş dünyasında aktif yatırım hedefleyen her yatırımcıya güven verecek ve yatırımları artıracaktır. Ekonomi yönetimi tarafından alınan ek tedbir ve teşvikler meyvelerini vermeye başladı. Kredi Garanti Fonu (KGF) ile ekonomiye sağlanan ek kaynaklar, vergi indirimleri ve ihracattaki artış, ekonomik büyümeye artı değer olarak yansıdı.
Sınırlarımızda yaşananların son bulması, jeopolitik belirsizliklerin azalması ülkemizin ekonomisini olumlu yönde etkileyecek. Alınan tedbirler ve verilecek teşvikler ile ekonomide yaşanan daralma geride kalacak, 2018 için üretim, yatırımlar ve ihracatın hız kazanacağını söylemek lazım’’ dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here