İstiklal Marşı’mızın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anıyoruz

0
243

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, İstiklal Marşının kabulünün 97’nci yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı. Yerlikaya, “Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşımız, muhtevasıyla aziz milletimizin duygularına tercüman olmuştur” dedi.
Vali Ali Yerlikaya mesajında, İstiklal mücadelesinde şehit olanları rahmet ve minnetle andıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:
“Kurtuluş Savaşımızın en çetin günlerinde yüreği vatan-millet, bayrak sevgisi ve hürriyet aşkıyla yanan Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşımız, muhtevasıyla aziz milletimizin duygularına tercüman olmuştur. İstiklal Savaşını zafere götüren süreçte Mehmet Akif, kürsülerdeki konuşmalarıyla, at sırtında Anadolu’da yaptığı seyahatlerle, derinlikli yazılarıyla, binbir zahmetle çıkardığı dergilerle milletimizi aydınlatmış, o sıkıntılı günlerde umut ışığı olmuştur. Merhum Akif’in ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ diye ettiği duayı, işgal günlerinin milletimizde ne kadar derin yaralar açtığının ve istiklalimizi kazanmak için ne büyük fedakârlıklar yapıldığının en güzel ifadesi olarak hafızalarımızdan çıkarmamalıyız. Böyle destansı bir milli marşın sahibi olmanın milletçe onurunu yaşıyoruz. İstiklal Marşımız, ay-yıldızlı şanlı bayrağımız ile birlikte sonsuza dek aziz milletimizi ve Cumhuriyetimizi gururla temsil edecektir. İstiklal Marşımızın TBMM’de kabulünün 97’nci yıldönümünde, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here