Kan bağışında yeni rekor hedefi

0
932

Gaziantep’te geçen yıl bir günde 2 bin 500 ünite kan toplayan Şahinbey Belediyesi, bu yıl bu rekorunu geçmeyi hedefliyor. Kan bağışı kampanyasına, Gaziantepliler büyük ilgi gösterdi.
Şahinbey Belediyesi, Gaziantep Valiliği ve Türk Kızılay’ı iş birliği ile düzenlenen kan bağışı kampanyası, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda başladı. Açılan standlara gelen vatandaşlar, kendilerine dağıtılan formları doldurduktan sonra bağışta bulundu. Alana kan vermek için gelen vatandaşlar, Şahinbey Belediyesi mehteran takımı tarafından marşlarla karşılandı.
REKOR ŞAHİNBEY’DE
2009 yılında 41 kişi ile başlanan kan bağışı kampanyasına 2013 yılında 2883 kişinin katılımıyla Türkiye kan bağışı rekoruyla taçlanan Şahinbey Belediyesi tek noktada kan bağışı toplama rekorunu 26 Nisan 2016 Salı günü yaptığı organizasyonla kendi rekorunu kırarak bu sayıyı 3 bin 156’ya çıkarmıştı. Şahinbey Belediyesi kan bağışı kampanyasında en fazla kan bağışının yanı sıra, en fazla katılımcı ve en fazla bayan katılımcı rekorunu da kırarak örnek bir belediyecilik anlayışı ortaya koymuştu.
ÖZEL VE KUTSAL BİR GÖREV
Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, kan bağışı kampanyasına destek olduklarını ancak bunun en büyük yükünü Şahinbey Belediyesinin aldığını söyledi.
Kan bağışının özel, kutsal ve ulusal bir görev olduğunu dile getiren Yerlikaya, şunları kaydetti:
“Kan bağışı hem kendi sağlığımız için önemli hem de bir hayatı kurtarıyoruz. Bir hayatın yaşama tutunmasına katkı sağlıyoruz. Daha önce 2 bin 500 rakamına ulaşarak, Türkiye rekoru kırmıştık. İnşallah bugün o rakamı daha da ileriye götürürüz. Başta kan bağışı bulunan vatandaşlarımız üzerine emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.
KAN VERMEK HAYAT KURTARIR
Gaziantep halkının cefakar, vefakar olduğunu belirten Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise; “Gaziantep Valiliği, Şahinbey Belediyemiz ve Kızılay iş birliği içerisinde Kanbağışı kampanyamızı sürdürüyoruz. Vatandaşlarımız ve kurumlarımız kanbağışı kampanyamıza oldukca yoğun ilgi gösteriyorlar. Ramazan ayında kan bağışı az olduğu için bugün vereceğimiz kan inşallah bayrama kadar, Gaziantep’imizin ve bölgemizin kan ihtiyacını karşılayacak. Hem kendi vücudumuz taze kana sahip oluyor, hem de ihtiyaç sahibi en az üç vatandaşımıza kan vermekle onların hayatını kurtararak kendimizi bahtiyar ediyoruz. Ben kan bağışı yapan başta sayın Valimiz Ali Yerlikaya olmak üzere, tüm vatandaşlarımıza ve burada emek veren doktorlara, hemşirelere emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
12 BİN 60 ÜNİTE KAN TOPLADIK
Tahmazoğlu, vatandaşları kan bağışına teşvik ettiklerini belirterek şöyle devam etti:“ Geleneksel hale getirdiğimiz kan bağışının 9.’sunu gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız bu kampanya ile vatandaşlarımızı kan bağışına teşvik ediyoruz. Böylelikle hem kan veren vatandaşlarımızın kanı tazelenmiş oluyor ve daha sağlıklı hale geliyor. 9 yıldır yapmış olduğumuz bu kampanyada 12 bin 60 ünite kan bağışını Kızılay’ımıza ve milletimize kazandırdık.”
SIK SIK KAN VERMELİYİZ
Gaziantep İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, kan bağışının önemine dikkati çekerek, “Şahinbey Belediyesi ile Kızılay’ın ortaklaşa yaptığı bu kampanyaya katılmaktan mutluluk duyuyoruz. Sık sık kan bağışında bulunmak lazım. İhtiyaç olduğunda insanlara bu kanların ulaşabilmesi için Kızılay’a destek olmamız gerekiyor. Bu anlamda Şahinbey Belediyesi’nin kampanyaya vermiş olduğu desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
ŞAHİNBEY’İN ÖRNEK PROJELERİNDEN BİR TANESİ
AK Parti Şahinbey İlçe Başkanı Hasan Teke ise Kan Bağışı kampanyasının örenk bir proje olduğunu belirterek, “Şahinbey Belediye Başkanına böyle bir kampanya başlattığı için çok teşekkür ediyorum. Şahinbey Belediyesi Türkiye’ye örnek olacak projeler yürütüyor. Bu projede onlardan bir tanesi. 100 yıl önce Şahinbey bu vatan, millet ve bayrak için hem canını, hemde kanını vermiş. Bizlerde Şahinbey’in torunları olarak, kanımızı veriyoruz. Gerekirse canımızı da vermeye hazırız” şeklinde konuştu.
Düzenlenen kan bağışı kampanyasına Gaziantep Valisi Aliyerlikaya, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Halil Uysal, AK Parti Şahinbey İlçe Başkanı Hasan Teke, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here