Kış hastalıkları en çok çocukları etkiliyor

0
992

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte artış gösteren hastalıklar en çok çocukları etkiliyor. Özel Gaziantep Anka Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zerrin Tekinkuş, kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonlarının artış gösterdiğine dikkat çekerek, bu konuda aileleri uyardı.
Kış aylarında pek çok hastalığın baş gösterdiğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zerrin Tekinkuş, hastalıklara karşı en dirençsiz grubun başında çocukların geldiğini belirtti. Uzman Dr. Tekinkuş, “Kış hastalıklarının çoğunluğunu enfeksiyon; yani mikrobik hastalıklar oluşturuyor. Çocuklarda görülen kış hastalıkları sıklıkla nezle, grip, farenjit, sinüzit, bademcik enfeksiyonu, orta kulak iltihabı ve sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları olarak karşımıza çıkıyor. Ateş, hapşırık, boğaz yanması, baş ağrısı, burun akıntısı, hırıltılı öksürük, halsizlik, iştahsızlık gibi şikayetlerle kendini gösteren hastalıklar çocukların ve dolayısıyla ailelerin yaşantısını olumsuz etkiliyor” diye konuştu.
Kirli havanın vücut direncini düşürdüğü gibi mikroplarla savaşma yeteneğini de azalttığını, ancak hastalıkların oluşmasında sadece kirli havanın etken olmadığını vurgulayan Dr. Zerrin Tekinkuş, “Özellikle okul, kreş gibi kalabalık ve kapalı ortamlarda geçirilen sürenin artması enfeksiyonların hızla yayılması için en uygun ortamı hazırlıyor. Bulaşma genellikle hasta kişilerin hapşırık, aksırık ile attığı bakterilerin havada asılı kalması ve sağlıklı kişilerin solunum yoluna alınması ile oluyor. Hasta kişilerle öpüşme, sarılma direkt temas yolu ile ya da oyuncak gibi ortak kullanılan objeler ile de hastalık bulaşabiliyor” dedi.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zerrin Tekinkuş, hastalıklara karşı alınması gereken önlemler hakkında ise şu bilgileri verdi: “Çocuğunuzu hastalıklardan korumak için onu üşümekten korumanın yanı sıra hastalarla yakın temasta bulunmasını engellemelisiniz. Çocuklarınıza çok kalın kıyafetler giydirmek yerine ortama uygun olarak giydirmelisiniz. Ayrıca sağlıklı bağışıklık sistemi için çocuklarınızın düzenli uyumasına, hem sağlıklı hem de dengeli beslenmesine ve yeterli sıvı almasına özen göstermelisiniz. Hava soğuk da olsa bulunulan odanın sık sık havalandırılmasına da dikkat etmek gerek.”
Çocuklarda enfeksiyonların erken dönemde tedavi edilmesinin çok önemli olduğunu dile getiren Uzman Dr.Tekinkuş, “Çocuklarda basit bir soğuk algınlığı ve nezle ile başlayan hastalıklar ileride daha ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle üst solunum yolu hastalıkları ciddiye alınmalı ve zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here