KOBİ ve girişimcilere destek ve finans olanakları anlatıldı

0
225

Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticileri Vakfı (TOSYÖV), Kredi Garanti Fonu (KGF), KOSGEB, TOSYÖV Gaziantep Destekleme Derneği işbirliği ve Denizbank, Hacettepe Teknokent, KOBİ Efor Dergisi ve LOGO Yazılım çözüm ortaklığında “KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler, Finans Olanakları” konulu toplantı Gaziantep Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
HIDIROĞLU: CUMHURBAŞKANIMIZ ŞEHRİMİZİ ONORE ETTİ
Toplantının açılışında konuşan Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Gaziantep için söylediği sözlerden ötürü teşekkür etti. GTO Başkanı Hıdıroğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Gaziantep’i hesaba katmayan hiçbir ekonomik programın başarı şansı olamaz’ dedi. Ben Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Bizi onore ettiği için. Baklava, kebap, fıstık yemek var, ama tabi her şey bundan ibaret değil. Milletvekilimiz Sayın Nejat Koçer Gaziantep Sanayi Odası başkanıyken vizyon, inovasyon ve marka projesi başlattı. Bizler de konuyla ilgili olarak Gaziantep’e ne yapabiliriz, iş adamlarımıza, sanayicimize neler verebiliriz diye konuşuyoruz. Odamızda teşvik ve destek masası oluşturduk. Ağır bir mekanizma vardı eskiden. Sayın Koçer’e teşekkür ediyorum. Son süreçte çok hızlı karar alınıyor, hızlı destek ve teşvik sistemiyle ilgili olumlu gelişmeler var” dedi.
KREDİYE ULAŞMAK ZOR DEĞİL
Kaynakların doğru ve verimli kullanılmasının önemine değinen GTO Başkanı Hıdıroğlu, “Yeni bir döneme giriyoruz. Krediye ulaşmak çok zor değil. Kaynakların doğru kullanılması gerekiyor. Aldığımız kredileri işletmemizde ve işimizde kullanmamız gerekir ki rekabet gücümüz, finans gücümüz artsın. Lütfen kaynaklarımızı doğru kullanalım” dedi.
BİNİCİ: DESTEKLER VAR, BÜTÇE VAR AMA NASIL ALACAĞIZ?
Gaziantep Ticaret Odası’nda yapılan ve KOBİ’lerin finansmana erişimi konusunun ele alındığı toplantıda konuşan TOSYÖV Mütevelli Üyesi ve Gaziantep Destekleme Derneği Başkanı Necati Binici, ülke ekonomisinin yüzde 98’inin KOBİ’lerden oluştuğunu belirtti. Binici, “Ancak yüzde 2’nin aldığı payı düşünürseniz ortada bir dengesizlik var. KOBİ’ler için destekler var, Kalkınma Bakanlığı, KOSGEB, AB, TÜBİTAK inanılmaz destekler veriyorlar, ama bunlara nasıl ulaşılır? KOBİ bunu nasıl kullanacak? Bu konudaki engelleri kaldırmak zorundayız. Hangi KOBİ evrakı hazırlayacak bir donanıma sahip? KOBİ’lerin evrak meselesi, eleman yetersizliği konusu var” dedi.
GTO’DA BİRİM AÇILACAK
‘Bankaların tavrını da göz ardı edemeyiz’ diyen Binici, “Artık bankalar çok farklı teminatlar istiyorlar. Ama devletin desteklediği Kredi Garanti Fonu bu konuda kapıyı biraz aralıyor. 7 milyar ihracat yapan, 700 bin Suriyeliyi misafir eden bu kentte KOBİ’ler mücadele ediyorsa, bu mücadelenin karşılığını almak zorunda. KOBİ’ler finansmana nasıl erişecek? Ticaret Odası Başkanımız bu konuda bir birim açılacağını söyledi. Bu, KOBİ’ler için çok önemli. Gaziantepli KOBİ’lerin önlerindeki engeller giderildikçe ekonomiye katkı koymaya devam edecekler” diye konuştu.
GELER: BİR İLKE İMZA ATTIK
Denizbank KOBİ Bankacılığı Satış ve Performans Yönetimi Grup Müdürü Tayfur Geler, KOBİ’lere desteklerinin bundan sonra da devam edeceğini söyledi. Geler, “1,6 milyon müşterimizle sektöre destek veriyoruz. KOBİ’lerimize olan desteğimizi hiç bir zaman kesmedik. KOBİ’lere en çok destek veren 3. banka olduk. Bu arada bir ilke imza attık. KGF destek hattı kurduk. KOBİ’lerimizi bilgilendiriyoruz. Geçtiğimiz yıl Denizbank olarak Nefes Kredisi, KOSGEB Kredisi ve KGF Kredileriyle yaklaşık 70 bin müşteriye 14 milyar TL kaynak aktardık. Bu kaynağın da yüzde 75’ini KOBİ’lerimize kullandırdık” dedi.
NEFES PROJESİ
Amaçlarının KOBİ’lere destek vermek olduğunu söyleyen Geler, “Ekonomimiz yüzde 5 büyüdü, sanayi üretimi yüzde 6,7 artı, geçen sene 250 bin net istihdam artışı sağlandı KGF destekleriyle. Nefes Kredisi projesine imza attık. Bu projenin yenilenmesi gündemde. Bu projede tekrar yer almayı istiyoruz. KOBİ’lerimize destek vermeye devam edeceğiz. Amacımız KOBİ’lerimizin sorunlarını çözmek. KOBİ’lerin yanındayız. KOBİ’lerin hizmetindeyiz” diye konuştu.
KULEYİN: GİRİŞİMCİLİĞİ GELİŞTİRMEK İÇİN YOLA ÇIKTIK
Konuşmasına Nazım Hikmet’in “Antepliler kahraman olur, yiğit kişilerdir” mısraıyla başlayan TOSYÖV Başkanı Nezih Kuleyin salondan büyük alkış aldı. TOSYÖV’ün çok önemli bir fonksiyonu yerine getirdiğini belirten Kuleyin, “Girişimciliği geliştirmek için yola çıktık. Yola çıktığımızda KOSGEB yoktu. Bu çalışmaların sonucunda KOSGEB kuruldu. KOSGEB’in kurulması KOBİ’lerin sorunlarına önemli bir çözüm olurken bir başka durumu da ortaya çıkardı. KOBİ’ler kredi istemiş, bankalar ise ipotek. Bunun üzerine mallarını mülklerini satmış sanayi yatırımı yapmışlar, sonra kaynak bulamamışlar. O zaman TOSYÖV önderlik yapmış, KOBİ’lerin maddi olmayan kaynaklarla ya da bankaların ipotek olarak kabul etmedikleri kaynaklarla kredi almaları için bir yöntem geliştirme gerekliliği ortaya çıkmış ve Kredi Garanti Fonu kurma çalışmaları başlamış. Bunda da rol almışız. Bugün Kredi Garanti Fonu’nun ne kadar önemli bir rol üstlendiğini, KOSGEB’in KOBİ’leri nasıl geliştirdiğini hepimiz biliyoruz” dedi.
SÜPER AKILLI BİR TOPLUM
Dünyanın hızlı bir şekilde dönüşüm geçirdiğini, Almanların sanayi 4.0, Japonların 5.0 dediği şeyin bilişim toplumunun ortaya çıkarttığı dönüşümün endüstri ve sanayiye yansımasıyla ilgili yeni bir durum olduğunu anlatan Nezih Kuleyin, “Biz TOSYÖV olarak yeni bir şiarın peşindeyiz. Bu şiar şudur: Endüstrimizi dijitalleştirerek sanayi devrimini yapacağız ve toplumumuzu süper akıllı bir toplum hâline getireceğiz, hedefimiz budur. Bu hepimizin politikası olmalı. Biz gönüllü kuruluşların gücünü, rüzgârını arkamıza alamazsak bu yüksek teknolojiye ulaşacak toplumsal dönüşümü sağlamamız mümkün değil. TOSYÖV’ü yanına alan şehirler çok daha hızlı büyüyebilirler. Bunun örnekleri Afyon’da, Bursa’da görülebilir. Gaziantep’in yemek sektöründen elde ettiği gelir, sanayi sektöründen elde ettiği gelirden çok mu küçük? Bütün dünyanın yemek merkezi olabilecek veya bütün dünyaya yeni tatlar sunacak bir Gaziantep’in elde edeceği gelir küçümsenebilir mi? Dünyada nasıl yer alabiliriz, bu yeniden ele alınmalı ve yerel kuruluşlara düşen görev Türkiye’nin yüksek nitelikli yüksek teknoloji ürünlerini artırmak ve Türkiye’nin zenginlikleriyle daha yüksek gelir elde etmek olmalıdır” diye konuştu.
YENİ NEFES KREDİSİ YENİDEN GÜNDEMDE
Toplantıda bir konuşma yapan Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, yeni nesil kefalet sistemi olan Kredi Garanti Fonu’nun Türkiye’nin büyümesine, ekonominin gelişmesine, istihdamın artmasına katkı yaptığını söyledi. Koçer, “Kredi Garanti Fonu artık yaşamımızın bir parçası, Kredi Garanti Fonu’yla ilgili büyüme tartışmalarını anlamsız buluyorum. Yeni nesil kefalet sistemi artık oturdu. KOBİ’lere desteklerinden dolayı Deniz Bank’a da teşekkür ediyorum. Nefes kredisinde özel sektör bankası olarak tek başına yer aldı ve yeni nefes kredisi 10-15 güne kadar yine gündeme geliyor” diye konuştu.
BÜYÜK BAŞARI VAR
KOBİ desteklerinin önemine değinen Koçer, “Üretime istihdama ve yatırıma verilen destekler önemli. Şunu iddia ile söylüyorum hem kaliteli kanun yapma noktasında, hem de işletmelerimizden, esnafımızdan, ticaret erbabımızdan ya da vatandaşlardan gelen talepleri değerlendirme noktasında gerçekten büyük bir başarı var. Yapılandırma veya vergi kanunları çalışmalarında neyi götürdüysek kabul ettirdik. Markalaşma, kurumsallaşma, yenileşme, Ar-Ge çok önemli yolculuklar” dedi.
BU YETERLİ DEĞİL
Gaziantep’in proje üretmede, kurumsallaşmada birçok Anadolu şehrinden önde olduğunu söyleyen Koçer şunları dile getirdi: “Bu yeterli mi değil. Ben bu yolculuğun daha hızlı, daha verimli olması noktasında bize düşen ne varsa sizin yanınızda olduğumuzu ifade etmek isterim. Sanayi 4.0 elbette önemli, Almanya’da başlatılan ve patentini Almanya’nın aldığı Sanayi 4.0 Türkiye’ye de elbet bir gün gelecek. Hazırlıklarımızı ona göre yapmak zorundayız. Kurumsallaşma, markalaşma ve Ar-Ge yatırımlarımızı çok hızlı bir şekilde tamamlamalıyız. İşletmelerimizde Ar-Ge departmanı kurulup buralara Ar-Ge elemanlarının istihdam edilmesi önemli.”
KOÇER’DEN ZİRVE TEKLİFİ
Konuşması esnasında 2018 KOBİ zirvesinin Gaziantep’te yapılmasını teklif eden Koçer’e TOSYÖV Başkanı Nezih Kuleyin, “Süper akıllı toplumu burada yaratalım” şeklinde mukabele etti. Koçer ise, “Biz Gaziantep olarak ihracatta 5. sıradayız, markalaşmada 6. sıradayız. KOBİ’lerimiz, girişimcilerimiz çok fazla, odalarımız aktif ve dinamik. Bu tür toplantılar, zirveler Gaziantep’te olsun, en iyi şekilde ev sahipliği yaparız” diye yanıt verdi.
“KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” toplantısında açılış konuşmalarının ardından TOSYÖV Denetim Kurulu Üyesi Hilmi Develi moderatörlüğünde Denizbank Çukurova Bölge Müdürü Engin Eskiduman, KOSGEB Gaziantep Müdürü Sadık Gözek, Logo Yazılım İcra Kurulu Üyesi Akın Sertcan, KGF Gaziantep Şube Müdürü Aysun Özkeçeci, TÜBİTAK TEYDEB Başuzmanı Ayşe Filibelioğlu ve Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Zeynep Sezen KOBİ ve Girişimcilere destek sağlayan kuruluşlar ile destekler ve finans olanakları konusunda katılımcıları bilgilendirdi.
GÖZEK: DESTEK VERİYORUZ
KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Sadık Gözek, KOSGEB desteklerini anlattı. Gözek, “Biz KOSGEB olarak kredi faiz destekleri veriyoruz. Gaziantep’te 2003-2015 yılları arasında toplamda 3 bin 552 işletme 300 milyon liralık kredi hacmi oluşturdu. Bunun 27 milyonluk faizi KOSGEB tarafından karşılandı. 2016 yılında Makina Teçhizat Kredi Faiz Desteği ve Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği 288 işletmeye yaklaşık 18 milyon 600 bin liralık kredi hacmi oluşturuldu ve 4 milyonluk kredi faizi KOSGEB tarafından karşılandı. Ayrıca 2017 yılında Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Şubat 2017-31 Aralık 2017 tarihine kadar 4 bin 151 işletmeye yaklaşık 103 milyon lira kredi faiz hacmi oluşturuldu ve 24 milyon liralık kredi faizi KOSGEB tarafından karşılandı. Dolayısıyla 2003 yılından 2017 yılının Aralık ayı sonuna kadar yaklaşık 8 bin işletmeye 421 milyon liralık kredi faiz hacmi oluşturulmuş, 55 milyon liralık kredi faizi ise KOSGEB tarafından karşılanmıştır.” dedi.
Etkinlik kapsamında bir konuşma yapan Logo Yazılım Kanal ve Satış Operasyonlarından Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Akın Sertcan, Türkiye’de KOBİ’lerin dijitalleşmesi hakkında bilgi verdi. Avrupa ülkelerinde internet kullanımının yüzde 80 dolaylarında olduğunu belirten Sertcan, KOBİ’lerin küresel rekabette kendilerine alan açabilmeleri ve faaliyetlerini sürdürebilmeleri için dijitalleşmenin hayati önem taşıdığını vurguladı. KOBİ’lerin öncelikle donanımsal yatırımlara ağırlık verdiğini belirten Sertcan sözlerini şöyle sürdürdü: “Donanım yatırımlarını tamamlayan işletmeler bu kez doğru ve etkili kaynak kullanımı için ERP, İş Analitiği ve CRM gibi çözümlere yöneliyor. Bu çözümler işletmelerin iş süreçlerini iyileştirmek ve otomatikleştirmek için önemli katkı sunuyor. Günümüzde ERP, İş Analitiği ve CRM gibi entegre çözümler, elde edilen verilerin doğru ve anlamlı bütünlere dönüştürülerek kaynakların daha etkin kullanılması sağlıyor, böylece daha az kaynak kullanılarak daha çok katma değer elde ediliyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here