Koçer’den KDV Kanun Tasarısı değerlendirmesi

0
262

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer Katma Değer Vergisi Kanun Tasarısını değerlendirerek, salı günü komisyonda görüşülmeye başlanacağını bildirdi.
Tasarı ile işletmelerin finansman yükünün ortadan kalkacağını ifade eden Koçer, kanun tasarısının yatırımı, üretimi ve ihracatı destekleyeceğini vurguladı. Vatandaşı yakından ilgilendiren bir Torba Kanunu ile ilgili görüştüklerini ifade eden Koçer, “Plan ve Bütçe Komisyonu olarak son bir ay içerisinde Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Kanunu ile Bazı Vergi Kanunlarında Değişiklikleri içeren her kesimden çok sayıda vatandaşımızı yakından ilgilendiren bir Torba Kanunu görüştük. Bu hafta görüşmelerine başlayacağımız; yatırımı, üretimi ve ihracatı destekleyici bir başka tasarı KDV Kanunu. Ülke ekonomimizdeki rolü ve önemi her geçen gün artan küçük ve orta ölçekli işletmeler için can suyu niteliğinde ve aynı zamanda KDV kanunu bakımından bir reform niteliğinde olan tasarı; milyonlarca esnafı, üreticiyi ve işletmeyi ilgilendiriyor. Tasarıda yer alan Ar-Ge, inovasyon ve tasarım faaliyetlerine yönelik makine, teçhizat alımlarına uygulanacak KDV istisnası ile sanayi 4.0 hazırlıkları hızlanacak, yapılacak KDV iadeleri ile ihracatçımızın eli güçlendirilecek. Devreden KDV’lerin belirli bir program dâhilinde iade edilmesiyle yıllardır süren büyük bir sorun çözüme kavuşturularak reel sektöre 140 milyar TL civarında bir ödeme yapılmış olacak. Yapılacak düzenleme ile belirlenen bir oranda KDV beyanında bulunacak küçük işletmelerimizin KDV yükümlülüklerini yerine getirmeleri kolaylaşacak ve hasılat esaslı vergi sistemi ile üzerlerindeki vergi yükü hafifletilmiş olacak. Okul, yurt, yuva, ibadethane gibi yapıların inşasında söz konusu mal ve hizmetlere sağlanacak KDV istisnası ile hayır işleri desteklenmiş olacak. Yabancılara yönelik sağlık hizmetlerine sağlanacak KDV istisnasıyla sağlık turizmi desteklenecek. Tasarının gündeme girdiği andan itibaren ilgili kesimlerde büyük heyecan yarattığını görüyorum. İş dünyamız tarafından ve STK’larca yapılan açıklamalar kanunun amacını destekler mahiyette. Bu olumlu reaksiyonun çok kısa bir sürede piyasalara yansıyacağına, ekonomimizi canlandıracağına inanıyorum” dedi.
Koçer, milletvekillerinin katkısı ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin görüşleriyle tasarının daha da olgunlaşarak komisyon sürecinin hafta içerisinde tamamlanabileceğini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here