Kolon kanserine neştersiz yöntem çözümü

0
1266

Gaziantep’te kolon kanseri teşhisi konulan 62 yaşındaki Cemile Taş, Özel Anka Hastanesi’nde, Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Olcay Arıcı tarafından laparoskopik yöntemle gerçekleştirilen başarılı operasyonla sağlığına kavuştu. 
Karın ağrısı ve makattan kan gelmesi şikayeti ile daha önce çeşitli hastanelere başvuran Cemile Taş’a hemoroid teşhisi konuldu. Ancak Taş’ın ilerleyen dönemde şikayetleri arttı. Ağrıları dayanılmaz bir hal alan ve yediklerini kusmaya başlayan Cemile Taş, bu kez farklı bir hastaneye başvurdu. Muayene ve tetkikler sonrasında yapılan kolonoskopi işlemi sonucu kolon kanseri olduğu teşhis edilen Taş, kendisini Op.Dr. Olcay Arıcı’ya emanet etti.
Yapılan biyopsi sonrasında hastanın bağırsağındaki kitlenin kalın bağırsak tümörü olduğunu tespit eden Op. Dr. Arıcı, ameliyata karar verdi. Halk arasında “kapalı ya da kansız ameliyat” olarak bilinen laparoskopik cerrahi yöntem ile hastayı sağlığına kavuşturan Op. Dr. Arıcı başarılı operasyonla ilgili şu bilgileri verdi:
“Hastamız bize geldiğinde, kansere bağlı olarak bağırsak tıkanıklığı vardı. Tıkanıklık sebebiyle yediklerini kusuyordu. Kanserli bağırsak bölgesinde geçiş durmuştu. Tümör, karaciğere yapışık haldeydi. Biz de daha fazla vakit kaybetmeden hastamızı ameliyat etmeye karar verdik. Yaklaşık 1,5 saat süren bir operasyonla kanserli bölgeyi tamamen temizledik. Bu başarılı operasyonu laparoskopi dediğimiz kapalı yöntem ameliyatla gerçekleştirdik. Kalın bağırsağın yarısını aldığımız bu ameliyat sonrası hasta kısa sürede ayağa kalktı, yeniden ağızdan beslenmeye başladı. Aynı zamanda diyaliz hastası olan Cemile Taş’ın sağlığına kavuşması bizleri çok mutlu etti. Özel Gaziantep Anka Hastanesi’nde, bu tür riskli ameliyatları yapabilecek imkan ve ekibe sahibiz. Genel cerrahi ekibimiz tarafından daha önce de yapılan bu ameliyatı Cemile Taş’a da başarılı bir şekilde uyguladık” dedi.
Laparoskopik ameliyatların hasta konforu ve iyileşmesi açısından açık ameliyata göre daha iyi sonuçlar verdiğini söyleyen Op. Dr. Olcay Arıcı, “Bu yöntem ile ameliyat sonrası ağrı daha az olur, hastanede yatış süresi kısalır. Hasta günlük yaşantısına kısa sürede döner ve normal beslenmeye başlar. Ayrıca laporoskopik yöntem ile yapılan cerrahide bağırsakta yapışıklık, fıtık oluşma riski de çok daha az olmaktadır. Özel Gaziantep Anka Hastanesi’nde, kanser, obezite, diyabet ameliyatları laporoskopik cerrahi yöntem ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir” dedi.
Operasyon sonrası sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan Cemile Taş ise, “Çok acı çekiyordum. Zaten 4 yıldır diyalize bağlı olarak yaşıyorum. Kolon kanseri teşhisi konulduktan sonra da kendimi daha kötü hissettim. Ameliyatımın bu kadar rahat ve başarılı geçeceğini tahmin etmiyordum. Şu an kendimi çok iyi hissediyorum. Ağrılarımdan kurtuldum. Ameliyatımı gerçekleştiren Op. Dr. Arıcı ve Özel Gaziantep Anka Hastanesi çalışanlarına çok teşekkür ederim. Ameliyat öncesi ve sonrası benim kendimi rahat hissetmem için ellerinden geleni yaptılar” diye konuştu.
Genelde makattan gelen kanın hemoroid zannedilerek ciddiye alınmadığını belirten Özel Gaziantep Anka Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Olcay Arıcı; makatta kanama, aşırı kabızlık ve tuvalet alışkanlıklarındaki bozukluklar fark edildiği zaman vakit kaybetmeden doktora başvurup, kolonoskopi yaptırılması gerektiği konusunda uyardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here