Konukoğlu: 2018 fırsat yılı olacak

0
275

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, 2018’in Türkiye için fırsat yılı olacağını kaydetti.
GSO Başkanı Konukoğlu, yayınladığı yeni yıl mesajında, 2017’de iç ve dış kaynaklı ekonomik ve siyasi gerginliklere rağmen Türkiye’nin sağladığı büyüme başarısının, 2018 yılından beklentileri artırdığını belirtti.
“Birçok olumsuzluğa rağmen 2017 Gaziantep adına da sonuçları itibarıyla iyi geçen yıl oldu. Milletçe, birlik ve beraberlik içinde olduğumuz sürece her sorunun üstesinden geleceğimize inanıyoruz” diyen Konukoğlu, şöyle devam etti:
“2018 yılı Türkiye için bir fırsat dönemi olacaktır. Yılın üçüncü çeyreğinde gerçekleşen ve açık ara dünya rekoru olan yüzde 11,1 oranındaki büyümenin getirdiği moralle 2018’de ilave büyüme olacağına inanıyorum. 2017 yılı sonunda yüzde 8 dolayında olacağı aşağı yukarı belli olan büyüme rakamının, 2018’de de yüzde 8-8,5 oranında gerçekleşmesi beklentisi içerisindeyim.
Yüksek teknolojiye ve özellikle savunma sanayine yapılan yatırımlar dışa bağımlılığı ve dolayısıyla cari açığı azaltırken, ihracatta yüksek teknolojinin payının artmasına bağlı olarak ihracat rakamı da artacaktır. Büyüme rakamı gibi ihracatta da beklentilerin üzerinde başarı bekliyoruz. Yüksek katma değerli teknoloji üretimi ve ihracat 2018’de ekonominin lokomotifi olacaktır.”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı istihdamla ilgili teşviklerin istihdamı, üretimi, ihracatı ve büyüme rakamlarını doğrudan etkileyecek çok önemli gelişme olduğuna dikkat çeken Konukoğlu, mesajında şu görüşlere yer verdi:
“Türkiye’nin olumsuz gelişmelere dirençli esnek üretim kabiliyeti ve savunma sanayi başta olmak üzere yüksek teknoloji üretimi, deneyimli siyasi ve ekonomi yönetimi ile bulunduğu coğrafyanın sağladığı eşsiz avantaj sayesinde 2017’nin üçüncü çeyreğinde sağladığı rekor büyüme rakamı, istihdamdaki artış ve ihracattaki gelişmenin vereceği moralle 2018’i yine başarı hikayelerinin yazılacağı yıl olarak yaşayacağımız görüşündeyim.”
Konukoğlu, yeni yılla birlikte “7/24 çalışarak” daha çok üretim, daha çok istihdam ve daha çok ihracat sloganı ile 2017’den daha iyi bir yıl yaşanması amacıyla azami çaba göstereceklerini kaydetti.
Gaziantep özelinde her zaman olduğu gibi Türkiye ortalamaları üzerinde artış ve büyümeler gerçekleştireceklerine inandığına vurgu yapan Konukoğlu, “Bu duygularla 2018’in ülkemizde huzur ve güvenin, birlik ve dirliğin, milletimizde sevgi ve hoşgörünün yaşam biçimi haline geleceği, dünyada savaşların ve terörün sona ereceği, kardeşlik, dostluk ve barışın hakim kılınacağı yılların başlangıcı olması dileği ile hemşerilerimiz ve milletimiz başta olmak üzere, tüm insanlığın yeni yılını kutlar, sağlıklı ve mutlu yılları sevdikleriyle birlikte yaşamalarını dilerim” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here