Kredi kartı dolandırıcılarına darbe: 26 gözaltı

0
222

Gaziantep merkezli 12 ilde dolandırıcılara yönelik düzenlenen operasyonda 26 kişi gözaltına alındı. Şebeke üyelerinin, vatandaşların banka hesapları üzerinden yaklaşık 10 milyon lira haksız kazanç elde ettikleri ortaya çıktı.
Gaziantep Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bankamatik ve kredi kartı bilgileri ile bazı vatandaşların hesaplarına erişim sağlayarak dolandırıcılık yapan bir çeteyi tespit etti.
Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüphelilerin Gaziantep, Denizli, Antalya, Muğla, Diyarbakır, Şanlıurfa, Konya, İzmir, Ankara, Afyonkarahisar, Malatya ve Aydın’daki belirlenen adreslerine eş zamanlı düzenledikleri operasyonlarda 26 kişiyi gözaltına aldı.
Gözaltına alınan kişilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramada, çok sayıda POS cihazı, kart kopyalama cihazı, kopya ve sahte kartlar, cep telefonları ile bilgisayarlar ele geçirildi.
Şebeke üyelerinin, vatandaşların bankamatik kartı ve kredi kartı bilgileri ile bazı vatandaşların hesaplarına erişim sağladıkları, bu yolla bankamatik kartı ve kredi kartı ürettikleri, bu kartlarla kendileri ve yakınları adına kurdukları paravan şirketlere aldıkları pos cihazlarından ve anlaşmalı iş yerlerine ait pos cihazlarından alışveriş yapmış gibi çekimler yapmak suretiyle haksız kazanç elde ettikleri belirlendi.
Şüphelilerin, vatandaşlardan yaklaşık 10 milyon lira haksız kazanç elde ettikleri tespit edildi. 26 zanlı, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here