Corporate

Active News Agency (ANA) is an international news agency founded in 2017, and headquartered in Gaziantep, Turkey. The company has grown significantly from it roots as a domestic text and video service, now employing staff throughout the Middle East, Africa, Europe, Asia and the Americas.
Offering both news gathering and satellite transmission services, ANA built its reputation on big stories in the world’s hot spots by getting there fast and helping our clients get the job done.
For events in the field, ANA has a professional SNG van. This gives us the mobility we need to rapidly deploy our teams to cover the news wherever it happens.
ANA offers an extensive range of services including SNG facilities, news production, live shots, tape playout, field camera crews, ENG crew, editing operations, and studio facilities with live and tape transmission capabilities.

Kurumsal

Aktif Haber Ajansı (ANA), 2017 yılında kurulan ve merkez ofisi Gaziantep’te bulunan uluslararası bir haber ajansıdır. Şirket, yerli bir haber ve görüntü servisi olarak önemli yatırımlar gerçekleştirmiş, şu anda Ortadoğu, Afrika, Avrupa, Asya ve Amerika genelinde uydular üzerinden canlı ve bant yayınlar yapmaktadır.
Hem haber toplama hem de uydu iletimi hizmetleri sunan ANA, hızlı bir şekilde haber noktalarına ulaşarak ve müşterilerimizin işi tamamlamalarına yardımcı olarak, dünyanın sıcak noktalarındaki gelişmeler üzerine faaliyet yürütmektedir.
Sahadaki etkinlikler için ANA, profesyonel bir SNG kamyonetine sahiptir. Bu bize nerede olursa olsun haberleri en kısa zamanda ve en kaliteli görüntülerle TV kanallarına ulaştırmamızı sağlamaktadır.
ANA, SNG tesisleri, haber üretimi, canlı çekimler, kaset çalar, alan kamerası ekipleri, ENG ekibi, montaj-kurgu işlemleri ve canlı ve bant görüntü aktarma yeteneklerine sahip stüdyo tesislerini içeren geniş bir yelpazede hizmet sunmaktadır.