Liseliler, ortaokul öğrencilerini konuk etti

0
268

Gaziantep SANKO Liseleri, “8’inci Sınıf Laboratuvar Atölyesi” çalışmaları kapsamında, SANKO Ortaokulu 8’inci sınıf öğrencilerin, konuk etti.
SANKO Koleji-Fen ve Teknoloji Lisesi Müdürü Uğur Topuz’un, ziyarete ilişkin bilgilendirme yapmasının ardından, 9’uncu sınıf öğrencileri Semih Sağlam, Betül İrem Savman ve Erencem Özbey, SANKO Liselerinde öğrenim görmenin ayrıcalıkları konulu kısa paylaşımda bulundu.
2016-2017 mezunlarından Furkan Bulgur ise SANKO Lisesini tercih etme nedenini ve kendisini Türkiye derecesi yapmaya götüren çalışma ilkelerini anlattı.
Program içeriğinde öğrenciler, lise fen zümresi öğretmenleri rehberliğinde laboratuvarlarda çeşitli çalışmalar yaparak öğrenmeyi keyifli hale getirdi. Robotik dersinde robotik kodlama, genetik dersinde çileğin izolasyonu, enfeksiyon yayılımı ve genetik bilim dalı çalışma alanları hakkında bilgi alan öğrenciler, çalışmalarına mekatronik dersinde pnömatik sistemler, CNC ve 3D yazıcı uygulamalarını ekleyerek bilime farklı açılardan yaklaşımda bulunmayı öğrendi.
Fizikte elektrik devreleri, eşit kollu terazi yapımı, lambaların parlaklığı, basit makinalar konularıyla ilgili çalışmalar yapan öğrenciler, kimya laboratuvarında hal değişimi (süblimleşme), sihirli mürekkep, yapay kar tanesi, plastik oluşturma ve ince tabaka kromatografisi deneyi yaptı.
Biyoloji dersinde beyin ve göz diseksiyonu, bilimsel videolar, güncel ilginç biyolojik vakalar ile ilgili bilgilendirme yapılan öğrencilere “Biyoloji Bir Yaşam Tarzıdır” başlıklı sıra dışı bilgilerden oluşan küçük birer kitapçık verildi.
Deney yaparken yaşayarak öğrenmenin verdiği mutluluğu öğrencilerle paylaşan öğretmenler de öğrencilerin sorularını yanıtlayarak, akıllarda bilimin keyifli yolculuğunun bırakacağı izler ve günü renklendiren küçük sürprizlerle öğrencileri uğurladı.
Liseler Müdürü Uğur Topuz sistemli çalışmanın getirilerinden bahsederek girecekleri sınavda öğrencilere başarılar diledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here