Mecidiye Hanı Gaziantep’e kazandırılıyor

0
247

Gaziantep’te Şahinbey Belediyesi, tarihi ve kültürel bir mekan olan Mecidiye Han’ı vatandaşların hizmetine sunmak amacıyla restorasyon çalışmalarını sürdürüyor.
Kültürel değerlere sahip çıkarak günümüze kazandıran Şahinbey Belediyesi kaderine terk edilmiş olan Mecidiye Hanı’nın restorasyon çalışmalarını tüm hızıyla sürdürmeye devam ediyor.
KADERİNE TERK EDİLMİŞTİ
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Mecidiye Hanı’nın restorasyonunu bu yıl içerisinde bitirmeyi hedeflediklerini belirterek, “Mecidiye Hanı Gaziantep’imizin en güzel hanlarından bir tanesi. Burası daha önce kaderine terk edilmiş ve otopark olarak kullanılıyordu. Şahinbey Belediyesi olarak burayı kamulaştırıp, restorasyon çalışmalarına başladık. Yıkılmış olan üst katını da yeniden inşa edip, bu yıl içerisinde buranın restorasyonunu tamamlamayı hedefliyoruz. Gaziantep’imizin tarihine ve kültürüne hizmet verecek bir han olacak. Buraya sahaflar çarşısı kuracağız. Aynı zamanda Hac ve Umre eşyaları satan esnafımızı da buraya alacağız. Üst katına ise güzel bir kütüphane ve Gaziantep yemeklerini yapan bir restoran düşünüyoruz. Böylelikle Gaziantep’imize gelenler kültürel varlıklarını görmenin yanı sıra kitap okuyup çay içebilecekleri, Gaziantep’in yöresel yemeklerinden tadabilecekleri bir mekâna sahip olacaklar” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here