Mecidiye Hanı, yeniden canlandırılıyor

0
410

Gaziantep’te, Şahinbey Belediyesi, tarihi ve kültürel bir mekan olan Mecidiye Han’ı vatandaşın hizmetine sunmak amacıyla restorasyon çalışmalarına başladı.   
1725 yılında yapılıp Sultan Abdülmecid zamanında tadilatı yapılan 2 katlı olan ve tahribata uğrayan Mecidiye Hanı eski kayıtlarda Han-ı Cedid ve Koca Nakıp Hanı olarak da anılmıştır. Osmanlı mimarileri içerisinde tek avlulu, 2 katlı hanlar grubuna giren Mecidiye Han, Gaziantep’in en güzel hanı olmakla birlikte, kültürel olarak da dikkat çeken yerlerden biri olarak göze çarpıyor.
KÜLTÜREL ETKİNLİKLER DÜZENLENECEK
Restorasyonu tamamlandıktan sonra Sahaflar Çarşısı, okuma merkezleri ve kitapçıların olacağı Mecidiye Han’ın da vatandaşlar istediği tüm kitaplara rahatlıkla ulaşabilme imkânı bulacak. Ayrıca projenin hayata geçirilmesiyle kültür merkezine dönüştürülerek kitap tanıtımları, imza günü etkinlikleri ile kentin sosyal ve kültürel etkinliklerdeki boşluklarını da doldurmuş olacak.
GAZİANTEP’İN EN GÜZEL HANLARINDAN BİRİSİ
Şahinbey Mahallesinde bulunan hanın kültür merkezine dönüşeceğini söyleyen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Mecidiye Han Gaziantep’in en güzel hanlarından birisi olarak göze çarpıyor. 2 katlı olarak yapılmış hanın geniş bir avlusu bulunmaktadır. Fakat zaman içerisinde yıkılarak betonarme hale gelmiş. Şahinbey Belediyesi olarak burayı devraldık, burayı restore edip betonarme hale gelen üst katı da tekrar yapacağız. Yapılan restorasyon çalışmaları sonunda buranın Gaziantep kültürüne, halkına hizmet eden bir mekan haline gelmesini istiyoruz. Ayrıca Mecidiye Han’ın tamamlanmasıyla şu ana kadar Gaziantep’te hiç olmayan sahaflar çarşısını ve kitapçıları buraya getireceğiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here