Mülteciler için ‘İstihdam fuarı’ düzenlenecek

0
332

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğinde, ‘Ekonomik Fırsatların Arttırılması Yoluyla Türkiye’nin Güneyindeki Suriyeli Mülteciler ve Ev Sahibi Toplulukların Dayanıklılıklarının Desteklenmesi Projesi’ kapsamında, 4-6 Aralık 2017 tarihlerinde ‘İstihdam Fuarı’ düzenlenecek.  
GSO’dan yapılan açıklamaya göre; Proje kapsamında GSO-MEM’de, ambalaj makineleri, gıda ambalajı, iş sağlığı güvenliği, beden dili ve iletişim becerileri, temel yaşam becerileri gıda hijyeni ve güvenliği, meslek etiği eğitimlerini alan Türk ve Suriyeli kursiyerler, Gaziantepli sanayiciler ile bir araya gelecek.
4 Aralık’ta yapılacak seminer, açılış konuşmalarıyla başlayacak, daha sonra Göç İdaresi İl Müdürlüğü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Uluslararası İş Gücü Genel Müdürlüğü, Uluslararası Koruma, Geçici Koruma ve Muafiyet Dairesi, İŞKUR İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’nden yetkililer sanayicilere, geçici koruma altındaki Suriyelilerin çalışma izinleri, çalışma izni başvuru usulleri; geçici koruma altındaki Suriyeli mevsimlik tarım işçilerine yönelik muafiyetler konularında bilgi verecek.
Eleman istihdamında İŞKUR, KOSGEB ve diğer devlet destekleri ile yabancıların istihdamında uygulanması gereken işlemlerin uygulamalı olarak anlatılacağı seminerde sanayiciler merak ettikleri sorulara da yanıt bulacak. İstihdam Fuarı ile mesleki eğitimini tamamlayan kursiyerler sanayicilerin eleman ihtiyacını karşılamak üzere firmalara yönlendirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here