NTO’dan üyelerine nefes kredisi

0
269

Nizip Ticaret Odası (NTO) Üyelerinin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak amacıyla 2017 yılında başarı ile gerçekleştirilen TOBB Nefes Kredisi Projesi 2018 yılında da tekrarlanıyor.
Nizip Ticaret Odası üyeleri, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB), Ziraat Bankası, Denizbank, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası işbirliğinde hayata geçecek olan TOBB Nefes Kredisine Nisan ayının ilk haftasından itibaren başvuru yapılabilecek. Nizip Ticaret Odası üyeleri için Oda tarafından 400 bin liralık kaynak sağlandığını belirten NTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, “Odamız tarafından sağlanan bu kaynak ile birlikte yaklaşık 4 milyon liralık bir kredi hacmi oluşturulmuştur. Ayrıca TOBB tarafından aktarılacak kaynak ile kredi hacmi daha da arttırılacaktır” dedi.
Kredinin kefaleti ise Kredi Garanti Fonu tarafından verileceğini ifade eden NTO Başkanı Özyurt, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Nizip Ticaret Odası’nın 100 üyesinin kredi kullanmasını hedeflenmekteyiz. Kredilerde üst limit 100 bin lira olacak ve Oda üyeleri krediyi aylık yüzde 1.09 faiz oranından 12 ay eşit taksitli 1 yıl vadeli olarak kullanacaklardır. Bu kredinin kullanılması piyasaya olumlu bir şekilde yansıyarak KOBİ’lerimizin nefes alacağını düşünüyoruz. Kredinin kullanımından sonraki süreçte bütün bankalarımızın da kredi faizlerini düşüreceklerini ve bunun da bir sinerji yaratarak, piyasalara olumlu yansıyacağı kanaatindeyiz. Kredi değerlendirme sürecinde TOBB ve oda-borsalar kredi talep eden firmalar üzerinde herhangi bir kredi onayına iştirak etmeyecek, referans vermeyecektir. Kredilendirmelerde tüm risk ve teminatlandırma protokol imzalanan bankalara ve Hazine Müsteşarlığı’nın sağladığı destekle Kredi Garanti Fonu A.Ş.’ne ait olacaktır. Kredi anapara dönüşleri tekrar kredi olarak kullandırılmayacaktır. Üyelerimiz düşük faizli Nefes Kredisine başvurabilmek için Odamızdan ‘TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir’ ibareli faaliyet belgesi alarak Nisan ayının ilk haftasından itibaren T.C. Ziraat Bankası, Denizbank, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası Nizip şubelerine başvuru yapabilirler” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here