Gaziantep’te Eğitim Bir-Sen Şubesi üyeleri, son dönemlerde öğretmenlerin yaşadığı sorunlara dikkat çekerek tepki gösterdi. Eğitimciler, “Öğretmenler örselenmemeli, önemsenmeli” pankartıyla yetkililere seslendi.
‘ÖĞRETMEN PERFORMANS DEĞERLENDİRME SİSTEMİ’NE TEPKİ
Kent merkezindeki Balıklı Pakı’nda ‘Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemi Taslağı’ ve ‘Öğretmenlerin Şiddete Maruz Kalmalarıyla’ ilgili düzenlenen basın açıklamasında konuşan Eğitim Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök, şunları söyledi:
“Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimcilerin moral ve motivasyonunu bozacak, yüz yüze bakanları karşı karşıya getirecek, saygınlığını zedeleyecek ‘Performans Değerlendirme Sistemi Taslağı’na ilişkin itirazlarımızı haykırmak bazısı ölümle sonuçlanan şiddet olaylarını protesto etmek amacıyla bir araya geldik. Ekim 2017 tarihli Kurum İdari Kurulu Çalışma Raporu’nda pilot illerde uygulaması başlatılan, öğretmen motivasyonunu olumsuz etkileyecek, çalışma barışını bozacak, kanuni dayanağı olmayan, ‘Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemi’nin pilot illerdeki uygulanmasına son verme hususunda hükümet tarafı ile görüşülmüş olmasına ve konunun imza altına alınmasına rağmen böyle bir taslağın hazırlanması. Bakanlığın attığı imzanın gereğini yerine getirmekten imtina ettiğini göstermektedir.”
EĞİTİM-BİR-SEN, MÜCADELESİNİ SÜRDÜRECEK
Gök, “Milli Eğitim Bakanlığı, misyonuna yakıştıramadığımız ve anlaşılmaz bir şekilde her defasında öğretmeni zora sokan, mağdur eden uygulamalardan bir an önce vazgeçmeli, onları en etkili ve güven verici tarzda korumalıdır. Öğretmen yetiştirmedeki yanlış politikalar, istihdam sürecindeki zorluklar ve haksızlıklar, öğretmen açığı, sözleşmeli öğretmenlik sorunu, Alo 147 garabeti, istihdamda güçlük çekilen bölgelerdeki mahrumiyetler, iş güvencesi açısından yaşanan kaygılar, eğitimin öznesi öğretmenlerimizin şiddetin nesnesi hâline getirilmesi gibi olumsuzluklar ve devam eden sorunlar, eğitimin niteliğinin artırılmasına engel teşkil etmekte, öğretmenlik mesleğinin saygınlığına gölge düşürmektedir. Eğitim-Bir-Sen olarak, performans değerlendirmesi başta olmak üzere, öğretmenlik mesleğini değersizleştiren ve eğitimin sorunlarını derinleştiren uygulamalara karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.
Basın açıklaması, katılanların ellerindeki dövizlerle bir süre slogan atmasının ardından sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here