Oğuzeli Belediyesi’nden tarih ve şiir dinletisi

0
380

Oğuzeli Belediyesi, Tarihçi Yazar Reşat Gürel ve Bestami Yazgan’ın konuşmacı olarak katılacağı ‘Oğuz Kağan’dan günümüze tarihi yolculuk’ adlı tarih ve şiir dinletisi gerçekleştirecek.
Oğuzeli Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan seminer 3 Ocak 2018 Çarşamba günü saat 19.00’da başlayacak. Gerçekleşecek olan seminere tüm Oğuzeli halkını davet eden Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, katılımcıların tarihte yolculuk yapacağını söyledi.            
REŞAT GÜREL KİMDİR?
17 Mart 1950 tarihinde Osmaniye’de doğdu. İlk okulu Osmaniye’nin İşgâlci Fransızlara karşı verdiği İstiklâl Savaşı’nın kazanılmasında önemli bir yeri olan Yedi Ocak İlkokulu’nda okudu. Osmaniye Ortaokulu ve Osmaniye Lisesi’nden sonra üniversiteyi A.Ü.D.T.C. Fakültesi Tarih Bölümünde 1975 yılında tamamladı.
Edebiyat Öğretmeni Kevser Kabalcı’nın bir ders süresinde yazmalarını istediği Irgat isimli hikâyesinin Kovan Dergisi’nin düzenlediği yarışmada birinci olmasıyla yazmaya başladı.
Üniversite yıllarında Türk Tarihini hikâyelerle anlatma çalışmalarına başladı. Bozkurt ve Devlet dergilerinde tarihin ve günümüzün kahramanlıklarını kısa hikâyeler halinde yazdı. Günün kahramanlarından seçtiği sahnelerin yer aldığı “ Çelikten Damlayan Sular”, Dündar Taşer Tiyatro Armağanı’ nda mansiyon kazandı ve Töre Devlet Yayınevi tarafından yayınlandı. Gök Türkler’den günümüze seçilen kahramanlıkları anlatan Sadaktaki Üç Ok, Kurtuluş Savaşı yıllarını anlatan Rahime Hatun bu dönemde yayınlandı. Askerliğini Tank Asteğmeni olarak Doğubayazıt’ta yaptı.
Kilis Öğretmen Lisesi’nde başlayan Tarih öğretmenliğine o kadar büyük bir şevkle başladı ki hikâyeleri yaşamaktan yazmaya fırsat bulamadı. Yazdığı şiirleri ve tiyatroları yayınlamaktan çok öğrencileriyle sahnelemekte, tarih bilincini geliştirmekte kullandı. Öğretmenliği Kerkük’ten Hoca Ahmet Yesevî Türk-Kazak Üniversitesi’ne uzandı. Öğretmenin tatili olamayacağını 15 yaz tatilini verdiği Zorkun Yaylası Çocuk Şenliği’yle gösterdi. Halen İstanbul’da bir özel okulda göreve devam ediyor.
İlk hikâyesi 1967 yılında lise öğrencisiyken yazdığı Irgat isimli hikâye Kovan Dergisinde yayınlandı. Üniversite yıllarında (1970- 1975) Bozkurt , Töre ve Devlet Dergilerinde, sonraki yıllarda Öncüler, Millî Kültür, Ötüken, Türk Yurdu, Millî Eğitim ve Yayın Kurulunda bulunduğu Güneysu dergileriyle Bizim Anadolu, Ortadoğu, Çataloluk, Hasret Gazetelerinde yazdı. Genel Merkez Yönetim Kurulunda görev aldığı dönemde Ülkücü İşçiler Gazetesini Salih Dilek sahipliğinde, Osmaniyespor’un 2. Ligde bulunduğu yıl Osmaniyespor Gazetesini Akın Gizlice sahipliğinde çıkardı.   
BESTAMİ YAZGAN KİMDİR?
1957 yılında Osmaniye’nin Toprakkale ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Toprakkale’de, orta ve lise öğrenimini Osmaniye İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1978 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden mezun oldu. Osmaniye’de 17 yıl yayınlanan Güneysu Kültür Sanat ve Edebiyat dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı.
Şiir, masal ve hikâye türlerinde 85 eseri bulunan yazar; 1994 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Çocuk Edebiyatı dalında “Yılın Yazarı”, 1997 yılında Türkiye Çocuk Dergisi tarafından “Yılın Öğretmeni”, 2003 yılında Çocuk Edebiyatçıları ve Yayıncıları Birliği tarafından “Yılın Şairi”, 2011 yılında İLESAM tarafından Çocuk Edebiyatı dalında “Yılın Yazarı” seçildi. 2012 yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Yazarlar Okullarda” projesinde Esenler ilçe yazarı olarak görevlendirildi. 2013 yılında Kars Kafkas Üniversitesi tarafından eserleriyle ilgili yüksek lisans tezi hazırlandı. 2013 yılında Edebiyat ve Sanat Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından Çocuk Edebiyatı dalında “Yılın Yazarı” seçildi. 2014 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Yayın Danışma Kurulu üyeliğine seçildi. 2015 yılından itibaren öğrenciler arasında “Bestami Yazgan Şiir Yarışması” düzenlenmeye başlandı. 2017 yılında Kosova/Prizren’de yayımlanan Türkçem Dergisi tarafından “Yılın Yazarı” seçildi.2017 yılında “Çizgi Ötesi Öğretmenler” projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belgeseli çekildi. Şiir dalında yurt içi ve yurt dışında birçok ödül alan Bestami Yazgan’ın eserlerinden bazıları bestelendi, bazıları da ders kitaplarına girdi. ESKADER, İLESAM, MESAM ve Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here