Okul kantinleri modernleşiyor

0
315

Gaziantep Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Ali Şefik Alkurt, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte okul kantinlerini gezerek öğrencilerin daha sağlıklı ve hijyenik bir ortamda gıdalarını almaları için çalışmalarına başladı.
Göreve talip olurken, öncelikli hedefleri arasında yer alan okul kantinlerinin daha modern bir ortama kavuşturulması projesini hayata geçireceklerini ifade eden Alkurt, “Okullarımızdaki kantinleri tek tek gezerek eksiklerini tespit edeceğiz ve bunların giderilmesini sağlayacağız. Merdiven altı kantinciliğine son vereceğiz. Bunun için bir komisyon kurduk. Bunların tespit edilmesinin ardından eğer sağlıksız bir kantin ise bunu yetkililerle birlikte ortak hareket ederek daha sağlıklı bir kantin oluşturmak için çalışacağız. Bunun da bir kısmını biz oda olarak bir kısmını da devletimizden destek alarak gerçekleştireceğiz. Eksikleri olan kantinlerimiz daha sağlıklı bir şekilde hizmet verip modern bir görünüme kavuşacak” dedi.
ÖĞRENCİLERİN SAĞLIĞI BİRİNCİ ÖNCELİK
Alkurt, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte kantin işletmecilerinin sorunlarını dinleyen ve daha sonra da okul yöneticileri ile görüş alışverişinde bulundu.
Fiziki yapısı işletmeye uygun olmayan kantinlere, oda ve çeşitli devlet kurumları tarafından destek sağlanacağını ve daha modern bir hale getirileceğini dile getirilen Alkurt,”Birinci önceliğimiz geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sağlığı. Okul kantinlerimizi modern bir ortama kavuşturmanın yanı sıra okul çevresinde hijyenik olmayan şartlarda satış yapan işyerleri ile ilgili de çalışmalarımız var. Bu konuda belediyeler, Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri ile birlikte ortak hareket ederek hem çocuklarımızı koruyacağız, hem de sağlıklı gıdalar almalarını sağlayacağız” diye konuştu.
OKULLARIN ÇEVRESİNDE UYUŞTURUCU SATIŞI YAPILIYOR
Okullarda öğrencilerin sağlıklı beslenmelerinin yanı sıra okul çevreleri ile ilgili de çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Alkurt, ”Öğrencilerimizin sağlığı ve güvenliği için bir çok projemiz var. Bazı okullarımızın çevresinde uyuşturucu satışı yapıldığına dair duyumlar alıyoruz. Çok tehlikeli ve geleceğimiz olan çocuklarımız için bu büyük bir tehlike. Emniyet yetkililerimizle de ortak hareket ederek bu konuda gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacağız. Projeler önümüzdeki bir kaç gün içinde hayata geçecek. Okullarımız çok daha güvenli bir şekilde olacak, çocuklarımız çok daha güvenli bir şekilde eğitim alacaklar. Çocuklarımızın güvenliği ve sağlığı bizim için her şeyin önündedir” şeklinde konuştu.
ECZACI MISIR SATIYOR
Okulların çevresindeki bazı işyerlerinin yaptığı işle hiç ilgisi olmayan gıda satışı yaptıklarını da sözlerine ekleyen Alkurt,”Okullarımızda öğrencilere hizmet veren kantinlerde ortalama 3-4 personel çalışıyor. İşletmeciler istihdam sağlıyor. Bizler esnaf olarak vergilerimizi ve sigortalarımızı ödüyoruz. Kantinci esnafımızın en büyük rahatsızlığı okul çevrelerindeki seyyar satıcılar ve işyerleri. Okul çevresindeki bazı esnaflar yaptıkları işle hiçbir alakası olmayan gıda satışları yapıyorlar. Örneğin, bir okulumuzun karşısında bulunan eczane, ilaç satması gerekirken, kapısının önüne tezgah kurmuş, mısır, pamuk şeker ve elmalı şeker satışı yapıyor. Bir tuhafiyeci iplik ve giyim eşyası satması gerekirken, işyerinin içerisinde bir tost makinesi koymuş tost yaparak satıyor. Bizler bu konuda mücadele edeceğiz ama devlet yöneticilerimizden de bize destek olmalarını ve denetimlerini sıklaştırmalarını istiyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here