‘Okul Olgunluğu Testi’yle kaygıdan kurtulun

0
1006

Gaziantep Özel Hatem Hastanesi Psikoloji Bölümünde psikolog Elif Beydağı 4-6 yaş aralığındaki çocukların okula, okulun gerektirdiği kurallara ve öğrenmeye hazır olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan ‘Metropolitan Okul Olgunluğu Testi’ yapmasının önemli olduğunu söyledi.
Özel Hatem Hastanesi psikoloğu Elif Beydağı, ‘Metropolitan Okul Olgunluğu Testi’ ile ailelerin küçük yaştaki çocuklarını okula gönderme konusunda yaşadığı kaygıların önüne geçilebileceğini ifade etti.
“TESTİ YAPTIRMAK ÇOCUK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”
Testin amacı ve uygulama şekli hakkında bilgiler veren Beydağı, şunları dedi:
“Metropolitan Okul Olgunluğu Testi çocukların okula, okulun gerektirdiği kurallara ve öğrenmeye hazır oluşlarıyla ilgili bize bilgiler vermektedir. Okula yeni başlayan 1’inci sınıf öğrencilerinin yönergeleri anlamaya hazırlıklı olup olmadığı konusunda ve bu özelikleriyle başarılarını ölçmeye yönelik hazırlanmış bir testtir. Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, okula hazırlanırken fizyolojik, çevresel, zihinsel ve psikolojik değerlendirmede kullanılır. Test 6 alt ölçekten oluşmaktadır ve 100 maddelik bir ölçektir. Alt maddelerimiz kelime anlama, cümleler, eşleştirme, sayılar, kopya etme gibi ölçeklerdir. Testin sonucunda çocuğununuz okul için gereken olgunluğa sahip olup olmadığı konusunda bize sağlıklı bilgiler verir. Özellikle son zamanlarda 5 yaşındaki çocukların okula başlayıp başlamaması konusunda aileler kaygı yaşamaktadır. Bu tür kaygıları olan aileler bir uzmandan destek alarak bu testi uygularsa sağlıklı bilgiler edineceklerdir. Aynı zamanda bu aşamada çocuğunuzun bu testi yapması çok önemlidir çünkü çocuk olgunluğa ulaşmadıysa eğer okulda sorunlar yaşayacaktır ve kendisi ile ilgili olumsuz inançlar edinmeye başlayacaktır. Çocuğun okuldan soğuma ihtimali vardır. Bu aşamada bu test okul öncesi çocuklar için önemli bir testtir.”
“TESTİ HER PSİKOLOG UYGULAYAMAZ”
Testin uygulama şekliyle alakalı da bilgiler veren Elif Beydağı, testin 4-6 yaş çocuklara uygulanabildiğini ve 24 dakika sürdüğünü kaydetti. Testi her psikoloğun uygulayamadığını aktaran Beydağı, “Bu testi her psikolog uygulayamaz ancak uygulayacak psikoloğun Metropolitan Okul Olgunluğu Testi Uygulama Sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Bu testi yaptıran aileler, gönül rahatlığıyla çocuklarını okula gönderebileceklerdir. Hiçbir kaygı yaşamadan çocuğun okula hazır oluşlarını fark edip hazır değiller ise verilecek öneriler ile onları hazır bir şekilde okula yollayabileceklerdir” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here