Olimpik sporcular, Gaziantep’te Suriyeli çocuklarla buluştu

0
471

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK)’un Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile savaş nedeniyle ülkelerinden göç etmek zorunda kalan ve Suriyeli mülteci çocuklar için yürüttüğü ‘Sportif Eğitime Destek Projesi’ Talat Özkarslı Spor Salonu’nda olimpik sporcuların katılımı ile gerçekleştirildi.  Yarısı Suriyeli mülteci çocuklarımız olmak üzere yaklaşık 300 öğrencinin spor kıyafetleri ve malzemelerini aldığı; milli güreşçi Fatih Cengiz, milli cimnastikçiler Göksu Üçtaş Şanlı ve Ferhat Arıcan ile tanıştığı ve spor yapma imkanı bulduğu etkinliğe, çocuklar mutlu anlar geçirdi. Çocuklar aynı zamanda milli sporcularımızın spora başlama öyküleri ve başarılı olmak için uyguladıkları çalışmaları da ilk ağızdan dinleme şansı yakaladı.

Tanıtım etkinliğinde milli sporcuların yanı sıra TMOK Başkan Yardımcısı Nihat Usta, TMOK Yönetim Kurulu Üyesi Seyit Bilal Porsun, TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken  katıldı. Projeyle savaş nedeniyle ülkelerinden göç etmek zorunda kalan Suriyeli mülteci çocuklar ve bölgede yaşayan Türk çocukların spor yolu ile aralarındaki dostluk ve yardımlaşma bağını güçlendirme, daha sağlıklı olmaları, fiziksel gelişimlerinin desteklenmesi aralarındaki amaçlanıyor.  Çocuklar için Sportif Eğitime Destek Projesi’nin tanıtım etkinliğinde konuşan TMOK Başkan Yardımcısı Nihat Usta: “Ülkemiz ve dünyadaki gelişmelere kayıtsız kalmamak, spor yolu ile çocuklara, gençlere katkı sunmak Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin önceliklerinden biridir. Bu yıl Projemiz ikinci yaşına girerken bölgedeki çocuklara verdiğimiz katkıları, iki yıl öncesi ile şimdiki arasındaki farkları görmek gurur verici. Suriye’deki kötü anılarını unutmalarına verdiğimiz öncelik, bu yıl ilgi ve yeteneklerine göre bir spor branşına yönlenmelerine evrildi. Katedilen bu yol, Projenin başarısını en net şekilde gösteriyor” dedi.

TMOK Yönetim Kurulu Üyesi Seyit Bilal Porsun yaptığı açıklamada: “Projemizin ilk yılında çocuklarımıza sunduğumuz temel spor becerileri eğitimi, bu yıl farklı spor branşlarına ait eğitimler ile devam ediyor. Onların bir spor dalında ilerlemeleri ve ülkemizle olan bağlarını güçlendirmeleri için gayret göstereceğiz” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken ise“TMOK’la birlikte yürüttüğümüz “Çocuklar için Sportif Eğitime Destek Projesi” ile ülkemizdeki her çocuğun olduğu gibi Suriyeli çocuklarımızın da spor yapma, yaşıtları ile arkadaşlık geliştirme haklarına sahip olduğuna vurgu yapıyoruz ve onları bu imkanları sağlıyoruz. Projemiz sayesinde spor yolu ile çocukların hayatlarında yaratılabilecek güzel farklılıkları bir kez daha gösterme şansı bulduk. Bu yılki eğitimlerde de, çocuklarımıza başarılı, sağlıklı ve keyifli bir dönem diliyorum” dedi.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here