Peynir ekmek gibi antibiyotik tüketiyoruz

0
1001

“Güney İlleri Akılcı Antibiyotik Kullanımı Çalıştayı”ında konuşan Gaziantep İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdulkadir Turgut, antibiyotiklerin Türkiye’de en çok reçete edilen ilaçlar içerisinde yer aldığını söyledi.
Gaziantep’te, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Dairesi Başkanlığı tarafından “Güney İlleri Akılcı Antibiyotik Kullanımı Çalıştayı” düzenlendi.
Çalıştayda konuşan Gaziantep İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdulkadir Turgut, antibiyotiklerin Türkiye’de en çok reçete edilen ilaçlar içerisinde yer aldığını belirtti.
Bunların önemli bir kısmının gereksiz ya da yanlış kullanıldığını belirten Doç. Dr. Turgut, “Sağlığı olumsuz yönde etkileyen bu gereksiz ve yanlış ilaç kullanımı sadece sağlığımızla kalmayıp ülke ekonomisine de ciddi yükler getiriyor. Bakanlığımız Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Dairesi Başkanlığının desteği ve koordinasyonu ile gereksiz ve yanlış kullanımın önüne geçerek bir farkındalık oluşturmak adına ilacı kullanan vatandaşlarımızdan ilacı yazan hekimlerimize ve ilacı hastaya sunan eczacılarımıza kadar toplumun her kesimine yönelik çalışmalar yapıyoruz” dedi.
GAZİANTEP ROL MODEL OLACAK
Antibiyotik kullanımında Türkiye ortalamasının altına düşmeyi hedeflediklerini kaydeden Turgut, “Gerçekleştireceğimiz bu çalıştay ile tüketim oranımızın yüksekliğini ortak kılan soruna yönelik her ilin profilini oluşturmayı, bu bilgiler sonrası bunları çalıştay ortamında tartışarak kararlar alıp bu kararların takipçisi olacağımız bir formatın bölgedeki çalışmalara daha motivasyon katacağını düşünmekteyiz. Hedefimiz Gaziantep olarak antibiyotik kullanımında Türkiye ortalamasının altına düşerek bu konuda rol model olmaktır” diye konuştu.

Akılcı ilaç kullanımı konusunda faaliyet ve verilerin yer aldığı sunum gerçekleştiren Akılcı İlaç Kullanımı Dairesi Başkanı Mesil Aksoy ise Dünya Sağlık Örgütü tahminlerinin yapılan çalışmaları desteklediğini ve ilaç kullanımında ciddi sorunların olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.
GAZİANTEP’TE ANTİBİYOTİK KULLANIMI YÜZDE 30 AZALDI
Gaziantep’te yapılan çalışmalar sonucu antibiyotiklerin reçeteleme tercihinde yaklaşık yüzde 30’luk bir azalma elde ettiklerini belirten Aksoy, “Dünya Sağlık Örgütü önerileri doğrultusunda bir program yürütülüyor; Akılcı İlaç Kullanımı Programı. Baktığımızda 20-30 yıla yakın bir süredir bu konuyla ilgili çalışmalar mevcut. Fakat 2012 yılında Kurumumuzun kurulmasıyla ciddi bir ivme kazandı. Uygulumaya konulan Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı 2014-2017 ile 81 ilimizde Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlüğü ekipleri kuruldu ve bu ekipler en büyük gücümüz oldu. Bu ekiplerimizle birlikte çok başarılı sonuçları beraberinde getiren çalışmalar yapıldı. Bu çalıştayı akılcı antibiyotik kullanımı çalışmalarımıza start verdiğimiz ve pilot bölge olarak belirlediğimiz Gaziantep’te yapıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Gaziantep’te yapılan çalışmalarla Gaziantep’te antibiyotiklerin reçeteleme tercihinde yaklaşık yüzde 30’luk bir azalma elde ettik. Bu bağlamda Gaziantep pilot bölge çalışması önemli bir örnek oldu” şeklinde konuştu.
Çalıştaya, İl Sağlık Müdürleri, Akılcı İlaç Kullanımı Koordinatörleri ve İl Temsilcileri, Gaziantep ve çevre illerden gelen yöneticiler, uzman hekimler, eczacılar, diş hekimleri ve aile hekimleri katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here