Polis ve zabıtadan ortak denetim

0
438

Gaziantep’te, zabıta ve polis ekipleri toplu taşıma araçlarında ortak denetim yaptı. Kurallara uymayan toplam 36 araca cezai işlem uygulandı, 11 araç ise trafikten men edildi.  
15 Temmuz Demokrasi Meydanı durağında, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ve Emniyet Müdürlüğüne bağlı 20 personelden oluşan 5 ekip tarafından gerçekleştirilen ortak uygulamada, şehir içerisinde toplu taşımacılık yapan 215 toplu taşıma aracında denetim yaptı. Denetimlerde kurallara uymayan toplam 36 araca cezai işlem uygulanırken, 11 araç ise trafikten men edildi.Gaziantep halkına kaliteli toplu taşıma hizmeti sunmak için çalışmalarını titizlikle sürdürdüklerini belirten Zabıta Daire Başkanı Salih Yıldırım, “Halkımızın toplu taşıma araçlarında daha sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir şekilde yolculuk yapması için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı olarak denetimlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Toplu taşıma araçlarının yönetmeliklere uygunluklarının yanı sıra vatandaşa bu hizmeti sunan araç sürücülerinin vatandaşlara karşı davranışları ve kılık kıyafetlerinden hizmeti sundukları aracın temizliği ve konforuna kadar tüm detayları inceliyoruz” şeklinde konuştu.  Yıldırım, “Belediyemiz trafik zabıta ekipleri, servis araçları, minibüs, ticari taksi, taksi dolmuş ve özel halk otobüslerine yönelik denetimler yapmaktadır. UKOME karaları, Servis Araçları Yönergesi, Ticari Taksi Yönergesi, Minibüs Yönergesi ve Belediye Kuralları Yönetmeliği ile belirlenen kuralları ihlal eden toplu taşıma araç ilgililerine, 1608 ve 5326 sayılı kanunlar doğrultusunda idari yaptırımlar uygulanmaktadır” diye konuştu.  
GAZİANTEP İÇİN KURUM İŞBİRLİKLERİ ÖNEMLİ
Zabıta Daire Başkanı M. Salih Yıldırım, “Trafik Zabıta Şube Müdürlüğü’ne bağlı personeller ile Emniyet Müdürlüğü, Trafik Şube Müdürlüğü polislerinin yaptıkları ortak uygulamada, her iki kurum uygulamakla yükümlü oldukları yasalara bağlı olarak denetimleri yaparak tek seferde etkili ve kapsamlı bir uygulama gerçekleştirdi. Kent içi ulaşım kalitesinin yükseltilmesi için Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü arasında yapılan protokol ile ortak uygulamalar yapılırken, Zabıta Memurlarına da bu protokol kapsamında çeşitli hususlarda trafik cezası uygulama yetkisi tanınmıştır. Ayrıca 2017 yılı içerisinde başlattığımız yine bir ortak uygulama ile Şahinbey ve Şehitkâmil ilçelerine bağlı 5 ayrı noktada 1 Zabıta, 1 Polis Memurundan oluşan Trafik Denetim Ekipleri oluşturduk. Ortak Aklın gücüne inanıyoruz. Gaziantep’in her açıdan daha yaşanabilir, tarihi, kültürel zenginlikleri, lezzet değerlerinin yanı sıra gerek alt yapısı, gerek ulaşımı, gerekse modern kent yaşamı ile bir cazibe merkezi olmasını hedefliyoruz. Bu nedenle kentimizin daha da ön plana çıkarılması için kurumlar arası işbirliğini önemsiyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here