Prof. Dr. Akçalı: MS tedavi edilebilir bir hastalık

0
1079

Multipl Skleroz Hemşire Sempozyumu, 24-25 Mart tarihlerinde Gaziantep’te yapılacak. Türkiye Multipl Skleroz Derneği Gaziantep Şubesi tarafından organize edilen sempozyumda, özellikle genç nüfusta görülen Multipl Skleroz (MS) hastalığının tanı, tedavi ve rehabilitasyon sürecindeki bilimsel gelişmeler anlatılacak.
Gaziantep Divan Otel’de gerçekleştirilecek olan sempozyumun düzenleme kurulu Prof. Taşkın Duman, Prof. Dr. Aylin Hengirmen Akçalı ve Doç. Dr. Murat Terzi’den oluşuyor. Sempozyuma Türkiye’nin dört bir yanından MS hastalığı alanındaki başarılı çalışmaları ile bilinen yaklaşık 200 uzman ve akademisyenlerle hemşirelere katılacak.
MS HASTALIĞI NÖROLOJİ DÜNYASINDA EN CİDDİ HASTALIKLARIN BAŞINDA
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aylin Hengirmen Akçalı, MS hastalığının nöroloji dünyasında yıllardan beri en ciddi hastalıkların başında yer aldığını belirterek, “Genç hasta popülasyonunun etkileniyor olması ve hastalıkla ilgili hızlı gelişmeler ilginin giderek artmasına sebep olmaktadır. Bu hasta grubuna hizmet veren hekimlerin ‘klinik hemşire’ desteği ihtiyacı yadsınamaz ve bu konuda ülkemizde çok kıymetli çalışma örnekleri yürütülmektedir. Multipl skleroz ile ilgili hemen her şeyin, alanında en kıymetli öğretim üyeleri tarafından anlatılacağı, sözel ve poster sunumlarının yer alacağı ‘Multipl Skleroz Hemşire Sempozyumu’na tüm meleklerimizi bekliyoruz” dedi.
Prof. Dr. Akçalı, tüm dünyada görülen hastalığın artık tedavisi olmayan hastalıklar grubundan çıkarak tedavi edilebilir hastalıklar arasına girdiğini bildirdi.
Sempozyumun sonunda katılımcı hemşirelere yönelik “MS Hemşireliği Sınavı” yapılacak. Sınavda dereceye girecek olan 3 hemşireye özel ödüller verilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here