Prof. Dr. Kemal Bakır, Sanko Hastanesi’nde göreve başladı

0
1070

Gaziantep Sanko Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kemal Bakır, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Patoloji ve Sitoloji Laboratuvarı’nda göreve başladı.  
Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Patoloji ve Sitoloji Laboratuvarı’nda Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sökücü de görev yapıyor.
1960 yılında da Antakya’da doğup ilk, orta ve lise öğrenimini aynı şehirde tamamlayan Bakır, tıp eğitimine 1977 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine başladı. 1985 yılında mecburi hizmeti için Kastamonu-Araç ilçesinde görev yapan Bakır, patoloji ihtisası için 1987 yılında Ankara Numune Hastanesi Patoloji Bölümü’ne başladı.
Uzman olduktan sonra Ankara Onkoloji Hastanesi Patoloji bölümünde 6.5 yıl boyunca başasistan olarak çalışan Bakır, 1996 yılında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı’nda başladığı öğretim üyeliğini emekli olduğu Mart 2017 tarihine kadar sürdürdü.
Prof. Dr. Kemal Bakır, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki görevi sırasında 2003 yılında MD Andersen Cancer Center’da 5 ay Prof. Dr. Victor Prieto ile dermatopatoloji alanında “observer” olarak çalıştı.
Ağustos 2017’de Sanko Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı’na göreve başlayan Prof. Dr. Kemal Bakır, mecburi hizmet sırasında tanıştığı ve daha sonra dermatolog olan meslektaşıyla evli olup, iki çocuk babası.
Patoloji Dernekleri Federasyonu ve TEPDAD yönetim kurullarında üye olarak yer alan Prof. Dr. Kemal Bakır, çiçeklerle uğraşmanın yanı sıra yaklaşık 15 yıldır bonzai tarzı ağaç yetiştiriciliği yapmaktadır. Sosyolojiye olan ilgisi, bu konularda kitap okumasını tetiklemektedir.
SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ PATOLOJİ VE SİTOLOJİ LABORATUVARI
Laboratuvarda servikovajinal smear (Pap Smear), sitolojik (hücresel) incelemeler, organların biopsi ve ameliyat materyallerinin incelemeleri yapılmaktadır. Bunların içinde sıklıkla rahim ağzı (serviks) biopsileri, küretaj spesimenleri, rahim, endoskopik mide, kolon ve bütün sindirim sistemi, deri, prostat, meme, safra kesesi, akciğer, baş – boyun, karaciğer, santral sinir sistemi ve tiroid gibi ameliyat ile alınan organların incelemeleri bulunmaktadır.
Laboratuvarda modern teknikler ve cihazlar kullanılmakta, gerekli görülen vakalarda tanıya yönelik özel boyama (histokimyasal ve immünohistokimyasal) yöntemleri uygulanmaktadır.
PATOLOJİ VE SİTOLOJİ LABORATUVARINDA YAPILAN ANALİZLER
SİTOLOJİK İNCELEMELER:
– Servikovajinal Smear (Pap smear) :Klasik Yayma Metodu, Sıvı Bazlı Sitoloji
– Vücut Sıvıları, Sekresyonlar :Pleura, Batın, Balgam, İdrar, vb.
– Brush ( Fırça ile) :Bronkial, BAL, Endoservikal, vb.
– İnce İğne Aspirasyon Biopsisi :Meme, Tiroid, Lenf nodülü, vb.
DOKU İNCELEMELERİ
Genel : Meme, Deri, Ağıziçi, Larinks, Akciğer, Lenf nodülü, vb.
Küretaj : PC, Endometrium, Endoservikal
Endoskopik : Özofagus, Mide, Duodenum, Jejunum, İleum, Kolon
Jinekolojik : Over, Endometrium, Serviks, Vagina, Vulva,
Ürogenital : Mesane, Testis, Penis, Prostat (Çok kadranlı iğne, TUR)
Batın :Karaciğer, Böbrek, vb
Kemik :Kitle eksizyonu, küretaj
Kemik iliği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here