Sanat çevrelerinde Sanko Sanat Galerisi denilince Gaziantep akla gelir

0
292

Sanko Sanat Galerisi’nde 5’inci kişisel resim sergisini açan ressam Raşit Altun, “Sanat çevrelerinde Gaziantep denilince Sanko Sanat Galerisi, Sanko Sanat Galerisi denilince Gaziantep akla gelir” dedi. Sergi açılışında konuşan ressam Altun, Gaziantep’te sergi açmasına ev sahipliği yapan Sanko Ailesine çok teşekkür ettiğini söyledi.
Eskişehir’deki atölyesinde sanat çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Altun, çok sayıda grup sergisine katıldığını ve eserlerinin resmi ve özel koleksiyonlarda bulunduğunu kaydetti.
Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Görsel Sanatlar Eğitimi Bölümünden 2001 yılında mezun olduğunu belirten Altun, “Mezun olduğum yıl öğretmenliğe başladım. Görsel sanatlar öğretmeniyim. Şimdiye kadar 100’ün üzerinde karma sergiye katıldım” diye konuştu.
“Bugün 5’inci kişisel sergimi Sanko sayesinde açıyorum. Sanat çevrelerinde Gaziantep Sanko diye bilinir” diyen Altun, Eskişehir’in Gaziantep’ten küçük, ancak atölye ve sanat alanında daha yoğun bir kent olduğuna vurgu yaptı.
RESİM YAPMAK, HAYATIMIN BÜTÜNÜDÜR
Resim yapmayı bir insanın kendi varlığını devam ettirmek olarak tanımlayan Altun, şöyle devam etti: “Resim yapmak benim için nefes almak, su içmek gibi bir şey. Hayatımın bütünüdür. Resim yapmaya küçük yaşlarda başladım. Tek yapabildiğim bu. Tuval üzerine akrilik boya tekniği kullanarak resimlerimi yapıyorum. Aslında resimler binlerce yıldır bizi biz yapandır. Farklılıklarımızı değil, ortak paydamız ‘insanlığımızı’ ifşa ediyorlar. Resimler, temel soruya yanıt arıyorlar; ‘Nereden geliyoruz?’ Renklerin mutluluğu, umutla gözlerimize dolmaya çalışırken insanlığın yüzbinlerce yıllık tarihini özetliyor.”
Altun, Sanko Sanat Galerisi’nde hocalarının da sergi açtıklarını anımsatarak, “Resim denildiğinde akla ilk gelen hocalarımın sergi açtığı galeride sergi açmak benim için onur” ifadelerine yer verdi.
Galerinin 13 yıldır sanatçıların buluşma noktası olduğunu ve şimdiye kadar 200’ün üzerinde sergi açıldığını anımsatan Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen ise Türkiye genelinde önemi bilinen bir galeri olduklarını ve bu anlamda çok mesafe kat ettiklerinin altını çizdi.
Konuşmalardan sonra Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını, sanatçı Raşit Altun’a hediye etti.
Altun’un 25 eserinin yer aldığı sergisi Sanko Sanat Galerisi’nde, 9 Mart’’a kadar her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.
RAŞİT ALTUN KİMDİR?
İzmir 1980 doğumlu olan sanatçı, 2001 yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Görsel Sanatlar Eğitimi Bölümünden mezun oldu.
Beş kişisel sergisinin yanı sıra, 2012 ABD Miami Art Expo, 2015 yılında Fransa Paris Louvre SNBA Carrousel Salonu Türk Delegasyonu Salon Sergisi ve aynı yıl Polonya’da Torun Museum Okregowe’de Ala Turque sergisi ve çok sayıda sergide yer alan sanatçı, ulusal ve uluslararası sempozyumlara katıldı.
Yunus Emre Resim Yarışması, TJK Anıt Heykel Yarışması, Turgut Pura Vakfı Heykel Yarışması, 2012 yılında Eskişehir Sanat Derneği Resim Ödülünün de olduğu toplam 10 ödülü olan ve eserleri resmi ve özel koleksiyonlarda bulunan sanatçı, Eskişehir’de kişisel atölyesinde çalışmalarına devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here