Sanatın insanı kendi içinde çağıran bir büyüsü var

0
393

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Düşünce ve Ütopya Topluluğu tarafından Yazar Ferhan Bayır’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Sanat ile Hayatı Dönüştürmek Mümkün mü?’ konferansı düzenlendi.  
GAÜN Fen Edebiyat Fakültesi Ömer Asım Aksoy Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansta konuşmasında Yazar Ferhan Bayır, belki yüzyıl önce yaşasaydık sanatı tanımlamada kullanacağımız kelimeler ve bakış açımızın bambaşka olacağını belirterek, sanatın bütün bu popülerleşmesi, kitleselleşmesi hızına rağmen hala insanı kendi içinde çağıran bir büyüsü, tılsımı olduğunu vurguladı.
“En büyük dehalar Mozart, Tolstoy bile bizler gibi sıradan insanlardı” diyen Yazar Bayır, şunları söyledi: “Büyük zaafları, kendi çelişkileri vardı. Bütün o insani zaaflarıyla birlikte insanüstü eserleri yaratabildiler. Bir yazarın, büyük bir sanatçının dinlediğiniz zaman müziği sizi çok etkiler, resmi sizi çok çarpabilir ya da bir yazarı okuduğunuz zaman betimlemeleri, karakteri ortaya sunması size çok çarpıcı gelebilir. Aynı yazarın gündelik hayatta o romanı yazarken ki yaşadıkları, hissettikleri yaratım sürecindeki duygusal durumu hiç de o kadar yüksek bir ahlaki yükselişte değil.” Bir kavram olarak modernizmin hayata girmesiyle tamamen sanatın doğduğunu belirten Yazar Bayır, “İlk kullanıldığı yer sanatta modern tıp, resimde modern tekniklerin kullanılmasıdır. Ondan sonra mühendisliğe, üretime ve devlet kurumlarına geçmiştir. Bu bağlamda sanat yaşadığımız dünyayı şekillendiren ve bunun kavramalarını insanlara sunan ilk disiplin.”  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here