SANKO Sanat Galerisi’nde filografi sergisi

0
535

Filografi Sanatçısı Oğuzhan Cem Taş, Gaziantep Özel Sanko Sanat Galerisi’nde, 6’ıncı kişisel sergisini açtı.
SANKO Holding’de 10 yıldan beri çalışan Taş, binlerce metre tel ve binlerce çivi ile yapılan eserlerini Sanko Sanat Galerisi’nde ikinci kez sergilemekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi.
Filografi ile ilgili bir video izledikten sonra bu sana başladığını belirten Taş, “Çivi ve renklendirilmiş emaye kaplı tellerden tablolar yapıyorum. Ortaya çok güzel ve görenleri hayrete düşüren muhteşem eserler çıkıyor” dedi.
“Esere uzaktan baktığınızda malzemeleri göremiyorsunuz. Yakından incelendiğinde tel ve çivi olduğu anlaşıldığında şaşkınlığa yol açıyor” diyen Taş, şöyle devam etti:
“Filografi çok emek ve sabır isteyen, ilmek ilmek örülen, adım adım ilerleyen unutulmaya yüz tutmuş, yaşatmaya çalıştığım ve sevdiğim bir sanattır. Öğrenilmesinde esas olan uygulamadır. Bu sanatı sosyal medyada videolar izleyerek ve yapıp sökerek öğrendim. Bu işe başladığımda Gaziantep’te bu sanatı yapan yoktu. Filografinin kentimizde tanıtımına, bilinmesine ve uygulanmasına katkı sağladığıma inanıyorum. Eski bir Türk süsleme sanatı olan filografi, muhteşem bir sanat. En küçük desende bile yüzlerce metreden fazla tel ve yüzden fazla çivi kullanılıyor. Amacım bu alanda daha fazla ürün sergilemek, yeteneğimi geliştirmek ve Gaziantep’te bu sanatın daha çok kişi tarafından bilinmesini sağlamaya katkı sağlamaktır. Filografi ile her şeyi yapabilirsiniz ama genellikle dini semboller daha çok yapılıyor.”
Taş’ın 56 eserinin yer aldığı sergi, Sanko Sanat Galerisinde 30 Haziran’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.
FİLOGRAFİ NEDİR?
Filografi ahşap bir zemin üzerine çakılmış çiviler arasından teller geçirilip belli örgü teknikleri kullanılarak çeşitli desenler meydana getirilmesi sanatıdır. Bu sanat Ortadoğu’da doğmuş batıya ve uzak doğuya yayılmıştır.
Ülkemizde pek tanımayan bu sanat zorluğu sabır gerektirmesi nedeni ile az uygulanmakta olup, dünya genelinde unutulmak üzeredir. Günümüzde filografinin ustalarından biri olan Saim Devrilmez, bu sanatın ruh dinlendirici olması ve olumlu psikolojik etkilerinden dolayı Amerika’da özellikle önerildiğini söylüyor.
Filografi sanatçısı önce kafasında bazı motifler tasarlıyor. Daha sonra bu motifleri oluşturmak için tahta panolar üzerine bildiğimiz çivilerini belli bir düzene göre çakıyor. Bu çiviler boyanıp verniklendikten sonra çivilerin arasından teller veya çeşitli renklerde iplikler sıkıca geçirilerek önceden tasarlanmış motifler ortaya çıkarılıyor. Ancak bu iplik geçirme de bir ustalık gerektiriyor.
Öyle rasgele bütün çivilerden aynı şekilde iplikleri geçirirseniz hiçbir şey elde edemiyorsunuz. Ayrıca bu ipliklerin hem sağlam hem kolay temizlenebilir olması ve hem de temizleme esnasında renklerinin solmaması gerekiyor. Gerek tahta panonun ve gerekse kullanılacak ipliklerin rengi önceden sanatçı tarafından tasarlanıyor. Seçilen renklerin hem birbirine uyumlu olması hem de motifi ortaya çıkaracak şekilde olması gerekiyor.
Panolar evlerde işyerlerinde dekoratif amaçlarla kullanılıyor. Para ile de satılıyor ama bu işin hareket noktası hobi olması. O kadar titiz çalışmak gerekiyor ki verilen emek göz önüne alınırsa maddi kazanç için yapılamayacak bir sanat olarak tanımlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here