SANKO Üniversitesi’nde farkındalık eğitimleri

0
259

SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 4’üncü sınıf öğrencileri birey, aile ve toplum sağlığını korumaya yönelik etkinlikler düzenliyor.
Farkındalık eğitimi, Halk Sağlığı Hemşireliği Dersi kapsamında, öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Betül Aktaş, Yrd. Doç. Dr. Müyesser Erdem ve Öğretim Görevlisi Emine Baş rehberliğinde gerçekleştiriliyor. Yrd. Doç. Dr. Aktaş, öğrencilerin eğitimlerini, Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Toplum Sağlığı Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi ile Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı Gaziantep Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleştirdiğini söyledi.
Bu eğitimlerle amaçlarını birey, aile ve toplum sağlığını korumaya, geliştirmeye yönelik, farkındalık olarak özetleyen Yrd. Doç. Dr. Aktaş, öğrencilerin sağlıklı beslenme, hijyen, sigara ve madde bağımlılığı, kendi kendine meme muayenesi, aile planlaması konularının yanı sıra diyabet, hipertansiyon, vb. kronik hastalıkların yönetimi gibi önemli sağlık sorunlarının önlenmesi, erken tanılanması, tedavi ve bakımı konularında bilgiler paylaştığını kaydetti. Yrd. Doç. Dr. Aktaş, eğitimlerin hedeflerini şu şeklide sıraladı:
“Bireysel yetenekleri aile içi ilişkileri geliştirmek, sağlıkla ilgili sorunlarla baş edebilme kapasitesini arttırmak, birey, aile ve toplumun, sağlık gereksinimini saptayarak, bunların çözümlenmesine rehberlik etmek, fiziki, biyolojik ve sosyal çevreyi kontrol ederek, sağlığı bozan etkenlerin ortadan kaldırılmasına çalışmak, sağlık ekibinin diğer üyeleri ile işbirliği yaparak sağlığın korunması, yükseltilmesi ve sürdürülmesinde destekleyici çabaları sağlamak.”
Bu uygulamanın, toplumda farklı alanlarda görev yapan Halk Sağlığı hemşirelerinin rol ve sorumluluklarını anlamak, öğrenmek ve önemi ortaya koymak adına gerçekleştirildiğine vurgu yapan Yrd. Doç. Dr. Aktaş, “Hemşirelik Bölümü öğrencilerimiz birey, aile ve topluma her alanda (evde, okulda, sağlık biriminde) hizmet sunarak mesleki gerekliliklerini ve verdikleri sağlık eğitimleri ile hemşirenin bağımsız fonksiyonlarını bir kez daha ortaya koyarak, önemini kavramışlardır” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here