Şehit Şahinbey, saygı ve rahmetle anıldı

0
255

Gaziantep’i işgal eden Fransızlara karşı 200 askeriyle kahramanca mücadele eden ve “Düşman arabaları cesedimi çiğnemeden Antep’e giremez” diyen Şahinbey, şehit edilişinin 98. yılında Şahinbey Anıt Mezarı önünde düzenlenen törenle anıldı.
Kilis Yolu üzerindeki anıt mezarında düzenlenen törene, Gaziantep Vali Vekili Uğur Aladağ, Şahinbey İlçe Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şahinbey İlçe Müftüsü Musa İmamoğlu, MHP Gaziantep İl Başkanı Dr. Muhittin Taşdoğan, protokol üyeleri, gaziler ve öğrenciler katıldı.
Düzenlenen tören; şehitler için saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı atışıyla başladı. Ardından törene katılan öğrenciler Şahinbey şiirini okudu.
BU VATANI KİMSE BÖLEMEZ
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şahinbey’in vatanı için gösterdiği direnişe dikkat çekerek, tek başına kalıncaya kadar mücadele ettiğini söyledi.
Tahmazoğlu, 98 yıl önce burada çok büyük bir destanın yazıldığını belirterek, “98 yıl önce 200 gönüllü fedaisiyle beraber düşman askerlerine karşı büyük bir mücadele veren ve düşman askerleri cesedimi çiğnemeden Gaziantep’e giremez diyen başta Şahinbey olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını, Şehitkâmil’i, Karayılan’ı ve 6 bin 317 şehidimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Onlar şehadet mertebesine ulaştılar. Şehadet bizim inancımızda Peygamberlikten sonra gelen en yüce makamdır. Kahraman Şehitlerimiz bu cennet vatanı düşmana çiğnetmemek ve bize bu cennet vatanı bırakmak için kendi hayatlarını seve seve feda ettiler. Bu vatan için şehadet sırası bekleyen 80 milyon vatan evladı var. Burada ve tüm Türkiye’de yaşayan herkes bu vatan, devlet, bayrak, namus ve millet için canını seve seve feda etmeye hazır. O günden bugüne yüzlerce şehitler verdik. Doğuda ve Güneydoğuda geçtiğimiz yıl Fırat Kalkan’ında, bu yıl Zeytin Dalı Operasyonu’nda vatanımıza uzanan ellere kahraman ordumuz, güvenlik kuvvetlerimiz gereken cevabı vererek, hadlerini bildirdi. Bu vatan toprakları kesinlikle bölünmeyecek ve parçalanamayacaktır. Biz ordumuzla ve güvenlik kuvvetlerimizle gurur duyuyoruz. Gençlerimizin tarihlerini unutmamaları gerekiyor. Çünkü tarih tekerrürden ibarettir. Gençlerimizin tarihlerini unutmaması için onları uçakla Çanakkale’ye götürüyoruz. Şu ana kadar 68 bin gencimizi Çanakkale’ye götürdük. Bu yıl sonuna kadarda 90 bin hedefini de aşmış olacağız. Amacımız bu vatan topraklarının nasıl kazanıldığını göstermek ve şehitlerimizi ziyaret ederek, teşekkür etmek. Allah onlardan razı olsun biz onların sayesinde huzurlu ve rahat bir şekilde yaşıyoruz” dedi.
Törende; “İstiklal Marşı’nı En Güzel Okuma” yarışmasında birinci olan Tuana Kalkan’ın İstiklal Marşı’nı okunmasının ardından, Şahinbey İlçe Müftüsü Musa İmamoğu tarafından şehitler için dua okundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here