Şehitkamil’de kentsel dönüşüm mahkemelik oldu

0
31313

Gaziantep’te, Şehitkamil Belediyesi’nin isteği üzere Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilen İpekyolu Kentsel Dönüşüm Kararı Danıştay’da davalık oldu.
Avukat Kemal Vuraldoğan’ın kendisi ve ailesi adına açtığı davada hem evlerinin kamulaştırılmasına ilişkin kararın, hem de İpekyolu Kentsel Dönüşüm Kararının iptali istendi.
Şehitkamil Belediyesi anlaşarak ev almak ile övünürken, davacı Kemal Vuraldoğan toz, toprak, pislik içinde yaşamak istemeyen mahallelinin evlerini zorla satmak zorunda kaldığını iddia etti. Vuraldoğan’a göre mahalledeki enkaz halinde yıkık binalar geceleri fuhuş, adam yaralama ve uyuşturucu satmak, uyuşturucu içmek için de de kullanılıyor.
Dava dilekçesinde, Karşıyaka’nın, Tekel İçki Fabrikası’nda çalışan işçiler ile küçük esnafın rağbet gösterdiği bir mahalle olarak büyüdüğü, önceleri “Karşı yaka” iken Gaziantep’in göçlerle büyümesi sonrasında şehrin ortasında kaldığı, eski kenar mahalleye, bankaların, süpermarketlerin rağbet gösterdiği, içki fabrikasının Zeugma Müzesi’ne dönüştüğü, müzenin arkasına 5 yıldızlı otel yapıldığı yani değer kazanmaya başladığı, ancak kentsel dönüşüm ile bu değerin, bu rantın başkalarına aktarılmaya çalıştığı, belediyenin adil olmadığı, fakir fukarayı korumadığı iddia edildi.
Kenstel dönüşümde, mahallede kalmak isteyene önce kira yardımı sonra mahallede yer verilmesi gerektiğini iddia eden Vuraldoğan, Şehitkamil Belediyesinin, mahalleliye mahallede yer yok diye kestirip attığını iddia etti.
Vuraldoğan, Facebook’ta “La bu Karşıyaka Size Ne yaptı-Karşıyaka’nın Rantı Karşıyaka’da kalsın” sayfası açtığı ve mücadele ettiği için belediyenin özellikle kendi evlerini kamulaştırmaya çalıştığını, ayrımcılık yaptığını iddia etti. Vuraldoğan’a göre Karşıyaka’da kentsel dönüşüm değil “kentsel zulüm” var.
Avukat Vuraldoğan’ın iddialarına göre; İpekyolu Kentsel Dönüşüm ile Zeugma Müzesi ile Karayılan Anıtı arasında kalan alandaki tapulu evlerin yıkılması planlanıyor. Ancak Şehitkamil Belediyesi 2012 yılından beri yıkımları tamamlayamadı ve yıkım sonrası ne yapacağını açıklamadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here