Şehitkamil’e yeni bir orman daha

0
264

Gaziantep’te, ‘Her Bahar Bir Orman Bi’Dünya Yeşil’ projesi kapsamında 16’ınci Etap Şehitkamil Ormanı, Arıl Mahallesi’nde oluşturuldu.
Proje kapsamında düzenlenen fidan dikme programına; Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Jandarma Kıdemli Albay Halil Uysal, AK Parti Şehitkamil İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz, muhtarlar ve bir çok öğrencinin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Programda İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Çocuk Halk Oyunları’nın gösterisi yapıldı.

DİKTİĞİMİZ FİDANLAR, BUGÜN GÖLGE VEREN AĞAÇLARA DÖNÜŞTÜ
Fidan dikim organizasyonuna ilişkin açıklamalarda bulunan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, şöyle konuştu:
“Göreve geldiğimiz günlerde bir taahhüdümüz vardı. Her Mart ve Kasım aylarında fidan dikimi yapacağımızın sözünü vermiştik. Çok şükür bugün 16. etap fidan dikimini gerçekleştirdik. Fidan dikim alanımız eğimli bir topografyaya sahip ve aynı zamanda toprak kalınlığı az olan bir bölge. Burada her bir fidan için tek tek kırıcılarla yerler açıldı, hazırlandı. Dışardan toprak getirildi. Şu anda fidanlarımız toprakla buluşturuluyor. Bu fidanlarımızı toprakla buluşturduktan sonra en az 2 yıl boyunca düzenli olarak sulamalarını yapıyoruz. Etrafını tel örgülerle çevirip, hayvanlardan koruyacak şekilde doğal gelişimine bırakıyoruz. Şu ana kadar yapmış olduğumuz bu çalışmalarda ağaç tutma oranı yüzde 95 civarında. Bu rakam bakımla orantılı. Bakım olunca çok şükür kuruma olmuyor ve fidanlar ağaca dönüşüyor. İlk göreve geldiğimizde Beykent bölgesinde diktiğimiz fidanlar, bugün gölge veren ağaçlara dönüştü. Fidan diktiğimiz alan mesire alanına dönüştü. Bu durum bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Çok hayırlı bir iş. Bu çalışmalarımızı öğrencilerimiz ile birlikte yapıyoruz. Her bir öğrencimizin en azından birkaç fidan dikmesini sağlayarak aidiyet duygusunu arttırmak adına bu faaliyeti çok önemsiyoruz. Desteklerini esirgemeyen Gaziantep Valiliğimize, Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Kaymakamlığımıza çok teşekkür ediyorum. Bu faaliyetimizi devam ettireceğiz. Projemizin bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum.”
ARIL MAHALLESİ’NDE ORMAN SEVİNCİ
Mahallede gerçekleştirilen fidan dikiminin kendilerini çok memnun ettiğini ifade eden Aşağı Arıl Mahalle Muhtarı Ömer Faruk Cihan, “Mahalle olarak gerçekten çok mutluyuz. Mahallemize böyle bir ormanın kazandırılması memnuniyet verici. Bu çalışmanın yapılmasına vesile olan herkese çok teşekkür ederim. Hakikaten bu organizasyona şahit olmak bizi çok mutlu etti. Değerli Belediye Başkanımız Sayın Rıdvan Fadıloğlu ve emeği geçen tüm çalışanlarına mahallem adına çok çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından hayata geçirilen ‘Her Bahar Bir Orman Bi’dünya Yeşil’ projesi kapsamında, yaklaşık 320 bin metrekare alan üzerine badem, zeytin, fıstıkçamı, karaselvi, kızılçam, sedir, defne türüne sahip yaklaşık 30 bin fidan daha toprakla buluşturuldu. Proje kapsamında 15 etapta 1milyon 186 bin 722 metrekare alana 121 bin 763 adet fidan dikildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here