SGK’dan 36 yıl sonra gelen pardon!

0
408

Gaziantep’te 2 yıl önce ölen annesinin 36 yıl boyunca aldığı emekli maaşı yanlış hesaplanınca fatura, kamuda sağlık personeli olarak çalışan oğluna çıktı. Gaziantep Kadın Hastalıkları ve Çocuk Hastanesi’nde çalışan Nuri Güneş, maaşına gelen hacizle şok oldu.
Konuyu araştıran Güneş, 2 sene önce vefat eden annesi Besey Güneş’e babasından intikal eden ve 36 sene boyunca çektiği emekli maaşının aylara göre 50 kuruş, 1 lira, 2 lira gibi fazla ödendiği bu nedenle SGK’nın 2 bin 580 TL borç çıkardığını öğrendi. Fazla yatırılan paranın 36 yıl sonra iadesini isteyen SGK geçtiğimiz Besey Güneş’in çocuklarına icra takibi başlattı. İcra takibi karşısında şok olduklarını anlatan Nuri Güneş, 36 yıl boyunca fark edilmeyen bir hatadan dolayı mağduriyet yaşadıklarını ifade etti.
“36 YIL, 12 BİN 960 GÜN EDER”
8 kardeş olduklarını ve sadece kendisinin çalıştığını ifade eden Nuri Güneş, “Devlet memuru olduğum için Sosyal Güvenlik Kurumu maaşımın 4’te birine haciz koydu. Oysa biz annem ölünce, hemen kuruma başvurarak vefatı bildirdik ve maaşın kesilmesini sağladık. Annemin malı mülkü yoktu buna rağmen reddi miras da yapmadık. 36 yılda kaç hükümet, kaç cumhurbaşkanı, kaç başbakan değişti. Kamu alacaklarına yönelik çeşitli aflar çıkardı. 36 yıl; 756 ay, 12 bin 960 gün eder. Devlet 36 yıl boyunca hata yapar mı? Kamuda çalışıyorum, aldığım maaş belli. Maaşıma haciz gelmesi beni mağdur etti” dedi.
Güneş, kurum avukatları ile görüşüp, ölen annesinin borcunu taksitler halinde ödeyeceğini söyledi.

Kaynak: Gap Haber Merkezi-Editör: Murat Güreş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here