Son dakika: Ortadoğu’da tarihi an! Beklenen oldu…

0
317

Irak’taki son kalesi Havice’yi dün kaybeden kanlı terör örgütü IŞİD artık yalnızca Irak-Suriye sınırındaki Fırat Nehri havzasına sıkışmış durumda, elinde hiçbir büyük kent veya ilçe kalmadı. Bugünden itibaren teröristlerin açık arazide veya çölde kaçmaktan başka şansları yok ancak etrafları tamamen kuşatılmış durumda. Ortadoğu’da üç yıldan fazla süren kabus sona ererken, dünya üzerinde 30’dan fazla ülkeyi kana bulayan katil sürüsünün günleri sayılı.

 

17 Ekim 2016’da uluslararası koalisyonun desteğiyle başlayan operasyon, neredeyse bir yıllık bir sürede kanlı terör örgütü IŞİD’in sonunu getirdi.

Söz konusu tarihte Musul’a saldırı başlatan Irak ordusu ve milis kuvvetleri, 265 günlük savaşın ardından katil sürüsünü kentten temizledi. Elindeki en büyük kenti 9 Temmuz’da yitiren örgüt, aynı dönemde Suriye’de de hezimete sürüklendi.

Teröristlerin Ortadoğu’nun batısındaki en önemli merkezi El Bab, Türkiye’nin sınır ötesi harekâtı Fırat Kalkanı ile Şubat ayında kurtarıldı. El Bab’ın geri alınmasıyla IŞİD için kabus başlamış oldu ve örgüt hızla doğuya doğru çekilmeye başladı.

Fiili başkent ilan ettiği Rakka’yı kısa süre içinde kaybetmesi beklenen IŞİD teröristleri, Deyr ez Zor’da da halihazırda birkaç mahalleyi kontrol ediyor. IŞİD ülkenin orta bölümündeki Humus çevresinde küçük iki cebi elinde tutsa da, bu cepler artık teröristlerin kontrolündeki ana toprak parçasından yüzlerce kilometre uzakta.

Son kale düştü

Irak ordusu Musul’dan sonra Ağustos ayında Türkmen kenti Telafer’i, 5 Ekim’de de Kerkük’ün batısındaki Havice’yi geri aldı. Havice, teröristlerin Irak’taki son kalesiydi. Reuters haber ajansı, Kerkük yakınlarında yakalanan IŞİD teröristlerinin kamyonetlere bindirildiğini gösteren fotoğrafları dünyaya servis etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here