Sucu’dan “Rant yerine insan sağlığı” çağrısı

0
250

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Sucu, sağlık çalışanlarının önemli sorunlarının olduğunu belirtti. Sucu, sağlıkta yeni dönemde gerekli önlemlerin alınması, sağlık politikalarından rant elde etmek yerine insan sağlığının düşünülmesi gerektiğini savundu.
CHP İl Başkanı Sucu, “Sağlık hizmeti, adım adım üniversite ve devlet hastanelerinde taşeron ve şimdi de toptan şehir hastaneleri eliyle özelleştirilerek, noeliberal politikalarla her alanda ücretli hale dönüşmüştür” dedi.
14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla açıklama yapan İl Başkanı Hayri Sucu, sağlık çalışanlarının bayram tadında 14 Martlara hasret kaldığını ileri sürdü. 14 Mart’ın, tıbbiyelilerin vatan ve millet için dirilişi başlatılan günün adı olduğunun altını çizen Sucu, “Günümüzde en temel insan hakkı olan ve tüm vatandaşlarımızın ayrımsız, eşit bir şekilde nitelikli sağlık hizmetine ulaşabilmesi hayati bir önem taşımaktadır. Çağdaş toplumlarda önce insan yaklaşımının egemen kılınmasıyla insan sağlığına verilen önem her geçen gün daha fazla artmaktadır. Ülkemizdeki vefakâr sağlık çalışanları, yaşanan gelişmeleri yakından izleyerek, doktorlarımız ve diğer sağlık personellerimizin gösterdiği çabalarla dünyadaki gelişim ivmesini yakalama başarısı göstermiş, bilim adamlarımız ve doktorlarımızın yurdumuzda olduğu gibi dünyanın çeşitli yerlerinde göstermiş oldukları başarılı çalışmaların tıp dünyasına katkısı gurur kaynağımız olmuştur” ifadelerini kulandı.
ÜNİVERSİTE HASTANELERİ İFLASIN EŞİĞİNDE
Sağlıkta yeni dönemde gerekli önlemlerin alınması, sağlık politikalarından rant elde etmek yerine insan sağlığının düşünülmesi gerektiğini savunan Sucu mesajında şu ifadelere yer verdi: “Bilim insanları ve doktorların bu başarılı çalışmalarına karşılık olarak mevcut siyasi iktidarın sağlık alanındaki karnesi tam tersini göstermektedir. “Sağlık hizmeti, adım adım üniversite ve devlet hastanelerinde taşeron ve şimdi de toptan şehir hastaneleri eliyle özelleştirilerek, noeliberal politikalarla her alanda ücretli hale dönüşmüştür. Devlet hastanelerinde birçok ameliyat yapılamaz ve hizmet veremez hale gelmiştir. Haftalarca, aylarca sonraya verilen randevular, yoğun bakım yatağı için sabahlara kadar acil kapılarında bekleyen insanlarımız herkesin bildiği gerçeklerdir. Türkiye Kamu Hastane Kurumuna bağlı olan ve döner sermeye ile işletilen sağlık kurumları iflasın eşiğine gelmiştir. Kamu Özel Ortaklığı modeliyle yapılan şehir hastaneleriyle kamudan özel sektöre yüksek miktarda kaynak aktarılmaktadır. Üniversite hastaneleri iflasın eşiğindedir. Sağlık Bakanlığı bir an evvel doğru politikalara yönelmeli ve halka hizmet etmesi gerektiğini hatırlamalıdır. Sağlıkta yeni dönemde gerekli önlemlerin alınması, sağlık politikalarından rant elde etmek yerine insan sağlığının düşünülmesi gerektiğini savunmaktayız. Bu duygu ve düşüncelerle başta Türk Tabipler Birliği olmak üzere bütün sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını en içten dileklerimle kutlarım.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here