Suriyeli çocuklar Gaziantep için söyledi

0
296

Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ncı yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Çocuk Ritim Topluluğu ve Suriyeli Çocuklar Korosu tarafından “25 Aralık Özel Konseri” düzenlendi. Konserde, Gaziantep yöresine ait türküler seslendirildi.   Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda büyük beğeni toplayan konsere, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Durdu Yetkinşekerci, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Latif Karadağ, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Tolay, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Oya Alpay, Uluslararası göç örgütü bölge koordinatörü Rex Arnold Alamban, İl Kültür Turizm Müdürü Bülent Öztürk, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları ve davetliler katıldı.  25 Aralık’a özel performans sergileyen Çocuk Ritim Grubu, büyük küçük tüm izleyicilerden bol bol alkış aldı.  BURAYA OYUN OYNAMAYA GELMEDİK

Suriyeli Çocuklar Korosu’nun “Savaşın Çocuklarından Bir Nefes Türkü” adlı konser öncesinde sahneye çıkan 9 yaşındaki Ruha Muhammed, kendilerine Türkiye’de kucak açan herkese teşekkür etti.

Türkiye’nin yaptığı iyilikleri hiç bir zaman unutamayacaklarını anlatan Ruha, şöyle konuştu: “Bazen bize diyorlar ki ‘Niye buraya geldiniz?’ Biz buraya oyun oynamaya gelmedik, ölümden kaçtık, büyümeye, öğrenmeye geldik. Burada eğitilip ileride öğretmen, doktor, mühendis olacağız ve ülkemizi inşa edeceğiz. İnşallah sonrasında siz ağabey ve ablalarımızı kendi topraklarımızda misafir edeceğiz. Sizlerin yaptığını unutamayız. Allah hepinizden ve Recep Tayyip Erdoğan’dan razı olsun. Bize yardım getiren Türk ağabeylerimizden Allah razı olsun, topraklarımızı düşmanlardan temizlerken şehit olan asker ağabeylerimize de Allah’tan rahmet diliyoruz. Mekânları cennet olsun.”  Ruha’nın konuşması sırasında salondaki Türk ve Suriyeliler de duygusal anlar yaşadı, Büyükşehir Belediyese Başkanvekili Mehmet Durdu Yetkinşekerci, Ruha’ya sarıldı.

Çocuk Ritim Grubu konserinin ardından, Gaziantep Üniversitesinden Dr. Hakan Tatyüz’ün koordinatörlüğünde ve koro şefi Duygu Ateş’in yönetmenliğinde Suriyeli Çocuklar Korosu, “Savaşın Çocuklarından Bir Nefes Türkü” adlı konser verdi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde çalışmalarına devam eden yaşları 8 ile 14 arasında değişen 26 Suriyeli çocuktan oluşan koro, ilahiler, anne özlemi, barış şarkıları, Türkiyem ve Gaziantep yöresine ait türküler seslendirdi.  

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Durdu Yetkinşekerci ve Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Latif Karadağ tarafından Çocuk Ritim Grubu eğitmenleri Serap ve Yusuf Özbaş’a buket çiçek takdim edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here