Türk Halk Çalgıları Sergisi büyük ilgi gördü

0
388

Gaziantep Üniversitesi ile Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği ‘Milli Birlik Hedefleri Çerçevesinde Gençlik Vizyonu Paneli ve Üniversiteler Halk Oyunları Çalıştayı’ kapsamında Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde ‘Türk Halk Çalgıları Sergisi’ düzenlendi. 
Üniversite öğretim görevlileri Adil Çete ve Tarkan Tuzcuoğulları tarafından hazırlanan sergide; Türk Dünyası ve Anadolu’da kullanılan nefesli, mızraplı, vurmalı ve yaylı sazlardan oluşan çok sayıda eser bulunuyor. Serginin açılışından konuşan Rektör Prof. Dr. Ali Gür, tarihten gelen geleneğimizi, atalarımızın çalgılarını burada görmek ve modernize halleriyle kültürümüzü yaşatmanın mutluluk verici olduğunu söyledi. 

Serginin öğrencilerin modernize çalgıların nereden geldiğini bilmeleri açısından güzel olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gür, “Folklorumuzu yaşatmak adına, milli birlik ve beraberliğimiz sağlamak için gençlerimizin geçmiş duyguları geleceğe taşımaları ve bir arada yaşam kültürünü geliştirmeleri özellikle halk edebiyatı, halk oyunları başta olmak üzere geçmişe saygıyla geleceği şekillendirmek bizim açımızdan önemli. Milli Birlik Hedefleri Çerçevesinde Gençlik Vizyonu Paneli ve Üniversiteler Halk Oyunları Çalıştayı’na ev sahipliği yapmaktan ayrıca mutluluk duyuyorum” diyerek, sergiyi hazırlayan Öğretim Görevlileri Adil Çete ve Tarkan Tuzcuoğulları’na teşekkür etti. 
Çok sayıda sanatseverin gezdiği ve açılışını Rektör Prof. Dr. Gür’ün yaptığı serginin açılışına Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Metin Bedir ve Şehmus Demir, Genel Sekreter Doç. Dr. Ayhan Doğan, öğretim elamanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here