Üniversitelilerden ‘Türk Halk Müziği’ ziyafeti

0
343

Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı öğrencileri tarafından ‘Tadımlık Türküler’ isimli Türk Halk Müziği Konseri, izleyenlere keyifli bir gece yaşattı.   
GAÜN ile Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği ‘Milli Birlik Hedefleri Çerçevesinde Gençlik Vizyonu Paneli ve Üniversiteler Halk Oyunları Çalıştayı’ kapsamında gerçekleşen Türk Halk Müziği Konserinde Türkiye’nin çeşitli yörelerine ait çok sayıda eser seslendirildi. Konserin girişinde; Halk oyunları ezgilerinden oluşan çalıştaya özgü bir intro tasarlanarak, her yöreye ait eserler bir bütün haline getirilip konserde yer verildi.  
Halk Müziği sanatçılarından Özay Gönlüm’ün ‘Zobalarında Guru Da Meşe Yanıyor’ eseriyle anıldığı gecede İç Anadolu yöresine ait Bozlak türküleri, Gaziantep yöresine ait Barak havaları da yer alırken; Ezogelin türküsünün kısa hikayesi de yansıda görüntülendi. Konserin sonunda GAÜN Kültür Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Gaziantep yöresi Halk Oyunları Ekibi mini bir gösteri sundu.  
GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen konserde konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, “Böyle güzel bir gece yaşattıkları için konservatuarımıza, hocalarımıza ve emeği geçen tüm öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Tekrar bu programların güncellenmesi, ‘Tadımlık Türküler’in arkasından belki ‘Tadımlık Şarkılar’ gelmesini istiyor, hepinize teşekkür ediyorum” dedi.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here