Ünlü sanatçı Gümüş, GKV’liler için cam üfledi

0
250

Kültür ve Turizm Bakanlığı cam üfleme sanatçısı Harun Veysel Gümüş, Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okullar’ında iki gün süreyle öğrencilere cam üfleme sanatıyla ilgili ayrıntılı bilgiler verdi. Farklı seanslarla GKV Özel Okulları öğrencilerine söyleşiler yapan Gümüş, uygulamalı olarak cam üfleme sanatını icra ederek öğrencilere işin inceliklerini ve ayrıntılarını anlattı.
Türkiye’nin dört bir yanını dolaşarak okullarda öğrencilere cam üfleme sanatını tanıtan Kültür ve Turizm Bakanlığı cam üfleme sanatçısı Harun Veysel Gümüş, oksijen ve LPG ile çalışan şalama ocağında ısıttığı boru ve çubuk camları, sabırla şekillendirerek sanat eseri haline getiriyor.
Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okullarında iki gün süre ile cam üfleme sanatıyla ilgili söyleşiler gerçekleştiren ve uygulamalı olarak öğrencilere de cam üfleten ünlü sanatçı bu sanatın yaşayabilmesi için elinden gelenleri yaptığını ifade ederek mesleği sürdürecek yetenekli gençlere ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.
Öğrencilerin merak ettiği soruları da yanıtlayan cam üfleme sanatçısı Harun Veysel Gümüş mesleğe ilk girişini öykülendirerek öğrencilerle paylaştı. Eğitim hayatını parasızlık yüzünden bıraktığını anlatan ünlü sanatçı öğrencilere okullarının kıymetini bilmeleri yönünde de tavsiyelerde bulundu.
Cam üfleme sanatının kendisinden sonra da devam etmesini isteyen ünlü sanatçı Gümüş, çırak bulamadığı için kimseyi yetiştiremediğini ama bu mesleği herkese öğretmek için elinden gelenleri yaptığını da ifade etti. İki gün süreyle Gaziantep Kolej Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren eğitim kurumlarında öğrencilere yönelik gerçekleştirdiği söyleşi ve uygulamalı eğitimle öğrencilerin sevgisini kazandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here