Üzelgeçici çiftininin sergisi sanatseverleri bekliyor

0
261

Ressam Claudia Schmidt Üzelgeçici ve eşi Mustafa Serdar Üzelgeçici’nin SANKO Sanat Galerisi’nde açtıkları “Geçmişten Bugüne” adıyla açtıkları sergi, Gaziantepli sanatseverlerce 8 Şubat’a kadar gezilebilecek.
Gaziantep’te sanatın ve sanatçının buluşma noktası haline gelen SANKO Sanat Galerisi’nde “Geçmişten Bugüne” ismiyle açılan sergide, Mustafa Serdar Üzelgeçici’nin 10, Claudia Schmidt Üzelgeçici’nin 13 eseri yer alıyor.
Adana’da kendi atölyelerinde resim çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Mustafa Serdar Üzelgeçici, resim çizmeye daha önceleri başladıklarını, ancak profesyonel olarak eğitim almaya 2007 yılında başladıklarını söyledi.
“Son 4 yıldan bu yana herhangi bir eğitim almadan, eşimle beraber evimizin alt katına kurduğumuz atölyemizde resim çalışmalarımızı yürütüyoruz” diyen Mustafa Serdar Üzelgeçici, şöyle devam etti: “Resim yapmaya çocuk yaşlarında başladım. 17 yaşındayken babamın portresini yaptım. Resme olan ilgim hiç azalmadı. Resim yapmak benim için mutluluk ve sağlık anlamlarına geliyor. 1996 yılında sol tarafımdan kısmi felç geçirdim. Resim yaparak sağlığıma kavuştum. Resim yapmak aynı zamanda ruhumu besliyor. Genellikle portre ve insan figürleri üzerine çalışmalar yapıyoruz. Eşimle özellikle ortak konular hazırlıyoruz. Resim sanatında farklı teknikler var. Eşim, tuval üzerine akrilik boya tekniği ile çalışmalarını yapıyor. Ben ise tuval üzerine yağlı boya tekniğini kullanıyorum.”
Temaları birbirine yakın olsa da stillerinin birbirinden çok farklı olduğunu anlatan Mustafa Serdar Üzelgeçici, “Her sanatçının kendine has bir tekniği olur. Bizim de tekniklerimiz farklı. Birbirimizden ilham alıyoruz. Aynı ortamda olduğumuz için fikir alışverişlerinde bulunuyoruz. Bu bize daha çok farklı eser ortaya çıkarmamıza yardımcı oluyor” dedi.
Mustafa Serdar Üzelgeçici, ekonomik olarak gelişmiş ülkelerde sanata bakış açısının farklı olduğuna vurgu yaparak, “Oradaki sergiler ve galeriler bile çok farklı. Çünkü ekonomisi iyi insanların sanata ayıracak zamanları ve maddi imkanları da oluyor” diye konuştu.
SANKO Sanat Galerisi’nde açılan sergi, 8 Şubat’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here