Yılbaşı beslenmesine dikkat!

0
304

Gaziantep Anka Hastanesi Diyetisyeni Merve Boztoprak, yeni yılda sağlıklı bir vücuda kavuşabilmek için bireylerin beslenme tarzında kalıcı değişiklikler yapmasının önemli olduğunu söyledi.   
Diyetisyen Merve Boztoprak, bu yıl geçmiş yıllarda yapılan beslenme hatalarının tekrarlanmaması için şu uyarılarda bulundu:
“Bireyler kilo vermeye karar veriyor, ancak ne yazık ki bu kararı uygulayamıyor. Her pazartesi başlanan diyetler, iki ya da üç gün sonra bırakılıyor. Bu şekilde vücudun metabolizması bozuluyor. Yapılan en büyük hatalardan birisi de estetik kaygısıyla özel günlerde hızlı sonuç verdiği söylenen şok diyetlerin uygulanması. Bu diyetler kısa sürede çok kilo verdiriyor gibi algılansa da, kas ve su kayıplarına neden olarak sağlık problemlerine zemin hazırlıyor. Fazla kilolardan kurtulmanın en kalıcı ve sağlıklı yolu şüphesiz diyetisyen yardımıyla sağlıklı bir beslenme programı uygulamaktan geçmektedir.”
Kilolarından kurtulmak isteyenlerin yeni yıla daha kararlı başlaması gerektiğini belirten Merve Boztoprak; “Yeni yılla birlikte vücudunuz ve diyetle ilgili tüm düşüncelerinizi geride bırakın. Kilolu göründüğünüz için değil, obezitenin ciddi bir sağlık problemi olduğunu bildiğiniz için kilo vermeye karar vermelisiniz. Kilo vermek için kendimi kısıtlamalıyım, yememeliyim, aç kalmalıyım, ekmeksiz, pilavsız, şekersiz, yağsız beslenmeliyim düşüncesini; ölçülü beslenmeli ve yaşam tarzımda sağlıklı beslenme düzenine göre değişiklikler yapmalıyım düşüncesiyle değiştirmelisiniz” dedi.
Kısa süreli diyetlere itibar edilmemesi ve sürekli yağ yaktığı iddia edilen besinlerle diyete devam edilmemesi gerektiğini belirten Diyetisyen Merve Boztoprak, karışım içeceklerin, diüretik çayların da mucize olmadığını dile getirdi.
Başarıya ulaşmanın en önemli yolunun hedef belirlemek olduğunu ifade eden Diyetisyen Merve Boztoprak şöyle konuştu:
“Kendinizdeki mucizeyi fark edin, inanın ve adım atın. Kahvaltıyı atlamamak, günde 10 bardak su içmek, her gün 10 bin adım atmak, saat 20:00’dan sonra yemek yememek, sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih etmek, tabakta sebze ve salataya daha çok yer vermek, yemekleri daha çok çiğneyerek daha uzun sürede tüketmek, sevilen yemeklerde ölçüyü kaçırmamak, alışverişe aç çıkmamak, ev dışında besin tercihini sağlıklı gıdalardan yana kullanmak gibi hedefler belirleyebilirsiniz. Hedeflerinizi küçük kartlara yazıp, görünür yerlere asmanız kendinizi motive etmenize yardımcı olacaktır. Kendinizde mevcut olduğunu fark ettiğiniz kilo almanıza sebep olan, kilo vermenizi engelleyen tüm kalıpları doğrularıyla değiştirerek, her hafta üzerine eklediğiniz yeni bir hedefle daha sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz. Yaşam tarzınızda yapacağınız birkaç değişimle, oluşabilecek hastalık risklerini de büyük oranda azaltmış olacaksınız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here